
Olej lniany do picia - najważniejsze informacje
Ze świeżych ziaren lnu brązowego powstaje olej lniany do picia. Jest przyjemny w smaku, pachnie i smakuje orzechowo, a spożywając go nie odczuwa się tzw. goryczy, jak ma to miejsce chociażby w przypadku oleju z czarnuszki. Najlepiej wybieramy olej nierafinowany, nieoczyszczony, w ciemnej butelce, no i zimnotłoczony oczywiście – to zapewnia najwyższą jakość produktu. Olej z nasion lnu jest bardzo delikatnym produktem. Z tego względu, dla zachowania pełni naturalnych właściwości, tłoczy się go na zimno. Pamiętajcie przy tym, że olej lniany ma krótki „termin ważności” - najlepiej go zużyć w ciągu kilku miesięcy od wytłoczenia, zgodnie z datą podaną na opakowaniu.
Jakie efekty daje picie oleju lnianego?
Olej lniany jest bogaty w tłuszcze nienasycone i wielonienasycone. A co to oznacza? W 100 ml oleju 8,9 g to kwasy tłuszczowe nasycone, 15 g to kwasy tłuszczowe jednonienasycone, a aż 69 g to wielonienasycone kwasy tłuszczowe! Olej lniany do picia charakteryzuje się także wysoką zawartością kwasów Omega-3. Połowa jego składu - a dokładnie 54,96 % to kwas alfa-linolenowy (ALA), a kwas linolowy (LA), który stanowi 15,55 % zawartości kwasu w oleju lnianym zimnotłoczonym.
Nie tylko picie oleju z nasion lnu niesie za sobą wiele korzyści np. tych płynących z kwasów omega oraz innych wartości odżywczych. Kosmetyki wzbogacone olejem lnianym zimnotłoczonym, szczególnie kremy, mają niezwykle korzystne działanie dla skóry!
Jaką rolę pełni ten zimnotłoczony, naturalny produkt w kuchni?
Olej lniany może zastępować inne tłuszcze dotychczas stosowane w diecie: masło, margarynę, oliwę z oliwek. Jest jednak jeden warunek - należy go spożywać na surowo, na zimno i do przestudzonych dań, nie gorących! Dzięki temu zachowa pełnię właściwości i działania kwasów tłuszczowych Omega-3, co ma naturalnie korzystny wpływ na wzbogacenie naszej diety.
Tłoczony na zimno z nasion lnu olej, żeby nie zjełczał, musi być przechowywany w odpowiednich warunkach - najlepiej w lodówce w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza. Sedymentacja, czyli wytrącanie się osadu i jego opadanie na dno butelki jest procesem naturalnym i nie wpływa na jakość oleju, ani jego naturalne właściwości. Zjawisko to występuje, gdy olej nie jest otwierany przez dłuższy czas. Olej lniany nie zawiera soli czy węglowodanów. Wspomniana już nazwa złoty len wzięła się od koloru, ponieważ olej ten ma ładny, słomkowy odcień.
Jak pić olej lniany budwigowy?
Zastanawiasz się, jak pić nasz świeży olej lniany, aby dać sobie jak najwięcej korzyści? Czy picie oleju lnianego na czczo lub na noc jest dobrym pomysłem? Zanim przejdziemy do odpowiedzi, warto zwrócić też uwagę na przeciwwskazania oraz wpływ oleju na nasz organizm. Jeśli jesteś osobą zdrową, nie chorujesz przewlekle, nie przyjmujesz na stałe żadnych leków - możesz dziennie pić 2 łyżki oleju lnianego rano, na czczo lub na noc tuż przed snem. Tak jak w przypadku każdego dobroczynnego działania ziół, roślin lub produktów naturalnych, istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne do picia zimnotłoczonego, naturalnego oleju lnianego. Na pewno z rozwagą powinny stosować go osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe np. aspirynę.
Co z walorami smakowymi oleju lnianego? Jeśli nie przypadł Ci do gustu tłoczony na zimno olej lniany podawany samodzielnie, możesz zastosować go jako dodatek do potraw. Warto pić to zimnotłoczone dobro również w domowych miksturkach - z ulubionym syropem z miodem. Co ciekawe, mogą to być również potrawy ciepłe: zupy, sosy, ugotowane warzywa, ale należy pamiętać, że olej lniany można stosować tylko na zimno. Na tym oleju nie wolno smażyć lub piec. W bardzo wysokich temperaturach traci on swoje dobroczynne właściwości. Ponadto ważny jest umiar - jeśli będziesz spożywać ten olej od śniadania do kolacji, przy każdym z posiłków, możesz spożyć go za dużo. Warto pamiętać ile pić oleju lnianego i do czego już został dodany.
Zimnotłoczony, wysokiej jakości olej lniany sprawdza się w wielu potrawach. Świetnie zastąpi masło na kanapce, warto wzbogacić nim sałatkę, czy surowe warzywa, zastąpi wówczas inne oleje roślinne. Podpowiadamy, że można połączyć go także z pastą jajeczną, twarożkiem lub serem typu feta. Co więcej, na jego bazie udaje się przygotować domowy majonez, my polecamy, jest delikatny i pyszny, a przy tym dostarcza naturalnych właściwości oleju. Jaki smak wydobywa olej z najświeższych, dojrzałych nasion lnu? Skropione nim potrawy rybne oraz gotowane lub grillowane warzywa nabierają delikatnego orzechowego posmaku. Osoby uczulone na orzechy - nie powinny używać oleju lnianego, ponieważ zdarza się, że śladowe ilości alergenu mogą być w jego składzie.
Ile można pić oleju lnianego dziennie?
Jaka jest najważniejsza zasada dotycząca spożywania oleju lnianego tłoczonego na zimno? Głównie ta dotycząca ilości oleju lnianego Twoim dziennym jadłospisie i brzmi: zachowaj umiar. Choć krąży wiele informacji na temat stosowania oleju lnianego i niektóre źródła podają, że dzienna dawka oleju może wynieść nawet 6 łyżek stołowych, lepiej zachować umiar. Nawet jeśli wyjątkowo Ci zasmakował, trudno mu się oprzeć i z łatwością potrafisz zastąpić nim wiele innych produktów tłuszczowych - by nazwać dietę zdrową, musi być dobrze zbilansowana. Pamiętaj o tym! :)
Co daje picie oleju lnianego?
Olej lniany do picia ma nie tylko korzyści dobroczynne dla naszego organizmu i przyjemne walory smakowe, ale też wspomaga procesy zachodzące w organizmie, których gołym okiem nie dostrzegamy! Olej lniany tłoczony na zimno zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezastąpione w zrównoważonej diecie.
Przeciwwskazania do picia oleju lnianego
Czy w oleju jest coś na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Niestety, olej lniany nie jest cudownym specyfikiem, który można spożywać dowolnie. Są pewne przeciwwskazania i warto dobrze je poznać, zanim rozpocznie się wprowadzanie tego oleju do diety. Siemię lniane, czyli produkt, z którego powstaje olej, może wejść w interakcję z przyjmowanymi lekami. Dlatego stosując je doraźnie, a już na pewno będąc w stałej terapii, trzeba skonsultować z lekarzem zalecaną porcję oleju, który można wprowadzić do diety.
Jeśli jesteś osobą zdrową, ale używasz oleju i jednocześnie pijesz wywar z siemienia lnianego, uważaj - możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu. Nadmiar tej substancji może przyczynić się do wystąpienia biegunek lub mdłości. Dlatego jeśli za często chodzisz do toalety - zrezygnuj z oleju i pozostań przy spożywaniu wywaru. Również, jeśli po piciu oleju lnianego masz problemy gastryczne, wstrzymaj się z przyjmowaniem go w swojej diecie.
Jak przechowywać olej lniany by naturalny skarb cieszył pełnią właściwości?
Z naszej Manufaktury trafi do Ciebie zawsze świeży, niefiltrowany, niepasteryzowany olej pełen wartości odżywczych płynących z nasion lnu. By cieszyć się pełnią właściwości oleju budwigowego należy regularnie dodawać porcję do ulubionych dań na zimno, a dodatkowo - butelkę naszego zimnotłcocoznego oleju przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu.
Podsumowując - z łatwością można zauważyć, nawet naturalne produkty stosowane regularnie i z rozwagą mogą odżywiać nasz organizm, ale należy stosować je z umiarem i uwzględnieniem indywidualnych cech organizmu, tak, by cieszyć się w pełni tym co proponują dobroczynne produkty z naszej półki! :)