Picie oleju lnianego - skutki uboczne i przeciwwskazania
Picie oleju lnianego - skutki uboczne i przeciwwskazania

Pięknie nazywa się siemię lniane na kartach literatury, występuje tam jako złoty len, choć to len zwyczajny. Właśnie pod taką nazwa figuruje w podręcznikach i atlasach. Jest rośliną leczniczą, od czasów pradawnych używaną przez zielarzy. Ziarno lnu jest niewielkie, 2-3 milimetrowe, ma kolor szaro-brązowy. Zalane wodą ziarna ciemnieją, powiększa się również ich objętość, nabierają galaretowatej konsystencji, w dotyku stają się lepkie i śliskie, ponieważ z lnu wydostaje się śluz. To produkt o wielu właściwościach leczniczych, który zyskuje coraz większą popularność, wśród osób dbających o zdrowe odżywianie.  Jednak przed zakupem warto zapoznać się z wszystkimi istotnymi informacjami na jego temat. Z tego artykułu dowiesz się kiedy pić olej lniany - rano czy wieczorem, jakie są przeciwwskazania oraz skutki uboczne.

Olej lniany do picia - najważniejsze informacje

Ze świeżych ziaren lnu brązowego powstaje olej lniany do picia. Jest przyjemny w smaku, pachnie i smakuje orzechowo, spożywając go nie odczuwa się tzw. goryczy, jak to ma miejsce chociażby w przypadku oleju z czarnuszki.  Po to, aby pomagał, a nie szkodził, warto zwrócić uwagę na etykietę. Wybieramy olej nierafinowany, nieoczyszczony, w ciemnej butelce. Olej ma krótki termin do spożycia, musimy go zużyć w ciągu trzech miesięcy od daty podanej na opakowaniu. 

Jakie efekty daje picie oleju lnianego? 

Jest bogaty w tłuszcze nienasycone i wielonienasycone. W 100 g oleju 9,2 g - to kwasy nasycone, 16 g - kwasy tłuszczowe jednonienasycone, aż 75 g - kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Olej lniany do picia charakteryzuje się ponadto wysoką zawartością kwasów Omega-3. Połowa jego składu (dokładnie 54,956%) to kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest niezbędny dla zdrowia każdego z nas. Utrzymuje on prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Taką samą funkcję pełni kwas linolowy (LA), który stanowi 15,55% kwasu w oleju. Tłuszcze i kwasy zawarte w oleju służą do budowy błon komórkowych organizmu człowieka i biorą udział w ważnych procesach życiowych. Natomiast witamina E zawarta w oleju ma działanie antyoksydacyjne. Kosmetyki wzbogacone olejem, który zawiera tę witaminę, szczególnie kremy, mają działanie przeciwzmarszczkowe! Olej lniany nie zawiera węglowodanów czy soli. Wspomniana już nazwa złoty len wzięła się od koloru, ponieważ ma on ładny słomkowy odcień. 

Olej lniany może zastępować inne tłuszcze: masło, margarynę, oliwę z oliwek dotychczas stosowane w diecie. Warunek – należy go spożywać na surowo. Olej, żeby nie zjełczał, musi być przechowywany w odpowiednich warunkach: w lodówce w temperaturze od 4-10 stopni Celsjusza.  Sedymentacja, czyli wytrącanie osadu i jego opadanie na dno butelki, jest procesem naturalnym, nie wpływa na jakość oleju. Występuje, gdy olej nie jest otwierany przez dłuższy czas.

Jak pić olej lniany?

Jak stosować olej lniany, aby nie zaszkodzić sobie i swojemu zdrowiu? Czy picie oleju lnianego na czczo lub na noc jest dobrym pomysłem? Jeśli jesteś osobą zdrową, nie chorujesz przewlekle, nie przyjmujesz na stałe żadnych leków, możesz bez obaw dziennie pić 2 łyżki stołowe olej rano, na czczo, lub na noc zaraz przed snem. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania zdrowotne do picia oleju lnianego. Z rozwagą powinny stosować go osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, np. aspirynę.  

Jeśli komuś olej nie smakuje podawany samodzielnie, może zastosować go jako dodatek do potraw. Mogą to być również potrawy ciepłe: zupy, sosy, ugotowane warzywa, ale na oleju nie wolno smażyć czy piec. Jeśli ktoś używa oleju od śniadania do kolacji, to może spożyć go za dużo. Warto pamiętać ile pić oleju lnianego i kontrolować, do czego się już go dodało.  

Olej lniany sprawdza się także w wielu potrawach. Świetnie zastąpi masło na kanapce. Warto wzbogacić nim sałatę, czy surowe warzywa, zastąpi wówczas inne oleje roślinne. Można połączyć go także z pastą jajeczną, czy twarożkiem albo serem typu feta. Na jego bazie udaje się przygotować domowy majonez. Skropione nim potrawy rybne oraz ugotowane warzywa nabierają delikatnego orzechowego posmaku. Jeśli ktoś jest zatem uczulony na orzechy i wie, że one mu szkodzą, nie powinien używać oleju lnianego. Zdarza się, że śladowe ilości mogą być w jego składzie.  Najważniejsza zasada dotycząca spożywania oleju lnianego brzmi: zachowaj umiar. 

Ile można pić oleju lnianego dziennie, aby nie wystąpiły skutki uboczne? Niektóre źródła podają, że dawka oleju może wynieść nawet do 6 łyżek, ale lepiej zachować umiar. Nawet, jeśli ci smakuje i potrafisz zastąpić nim wiele innych produktów tłuszczowych. Dieta, by można ją nazwać zdrową, ma być zbilansowana. 

Co daje picie oleju lnianego?

Olej lniany do picia ma nie tylko korzyści zdrowotne i walory smakowe, ale też wspomaga proces odchudzania. Jest odpowiedzialny za spalanie tłuszczów. Wydawać by się mogło, że to niemożliwe, żeby tłuszcz spalał tłuszcz. Jednakże to prawda. Nasiona lnu, użyte do produkcji oleju, zawierają duże ilości błonnika, a ten dobrze wpływa na metabolizm i perystaltykę jelit. Dodatkowo, zwiększa produkcję prostaglandyn, oczyszcza wątrobę, pobudza produkcję kwasów żółciowych. Zatem, mówiąc prościej, dzięki spożyciu oleju tłuszcz spalany jest szybciej i większych ilościach. Efekty picia oleju lnianego są genialne.

Ten produkt zawiera też kwasy NNKT, które produkują hormony odpowiedzialne za trawienie, w wyniku czego tłuszcze zamieniane są w energię, a osoba, która regularnie pije olej lniany, szybciej odczuwa, że jest syta i zmniejsza się jej apetyt. Teraz już wiesz, co daje picie oleju lnianego i jakie możesz uzyskać efekty przy regularnym stosowaniu.

Przeciwwskazania do picia oleju lnianego

Czy olej lniany zawiera jakichś składnik, który jest szkodliwy? Czy w oleju jest coś na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, innymi słowy: czy picie oleju lnianego wywoła skutki uboczne? Niestety, olej lniany nie jest cudownym specyfikiem, który można spożywać zupełnie bezwiednie. Są pewne przeciwwskazania i warto dobrze je poznać, zanim zacznie się wprowadzać ten olej do diety. Siemię lniane, czyli produkt, z którego powstaje olej, może wejść w interakcję z przyjmowanymi lekami. Dlatego łykając je doraźnie, a już na pewno na stałe, trzeba skonsultować z lekarzem zalecaną dawkę oleju, który można wprowadzić do diety.  

Jeśli ktoś jest zdrowy, ale używa oleju i jednocześnie pije wywar z siemienia lnianego, może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Nadmiar tej substancji przyczynia się do wystąpienia biegunek, mdłości. Jeśli za często chodzisz do toalety, zrezygnuj z oleju.  Również, jeśli po piciu oleju lnianego masz problemy gastryczne, wstrzymaj się z przyjmowaniem go. Jak już zostało wspomniane, olej zawiera błonnik, który przyspiesza trawienie, ale jednocześnie potęguje rozwolnienie. Jak to przyjęło się mówić: coś za coś.

Olej lniany do picia nie jest wskazany dla osób zmagających się z chorobami przewodu pokarmowego. Nie mogą go spożywać osoby z niedrożnością jelit. Olej, niestety, ale może zaostrzyć ich objawy. Również, jeśli jesteś po operacji w obrębie jamy brzusznej, nie wolno ci spożywać oleju. Dlaczego? Olej aktywizuje ruchy robaczkowe jelit. 

Bardzo ostrożnie ten produkt powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Olej lniany może wpłynąć na gospodarkę hormonalną tych kobiet. Profilaktycznie zaleca się odstawić olej do momentu zaprzestania karmienia naturalnego. 

Kolejne ważne przeciwwskazania do picia oleju lnianego, dotyczą osób z chorobami wątroby i nerek. Co jeszcze zawiera ten produkt, co mogłoby nam szkodzić? Len zwyczajny jest rośliną, która jest przygotowana do tego, by „obronić się” przed roślinożernymi zwierzętami.  W jej składzie są związki trujące: amigdalina, flawonoidy cyjanogenne. Te substancje przedostają się do organizmu ludzkiego. Skutkiem ubocznym picia oleju lnianego może być obciążenie nerek i wątroby. Jeśli chorujesz na kamicę nerkową, korzystasz z dializ lub nie masz jednej nerki, nie wolno ci używać tego produktu.

Następnym przeciwwskazaniem do picia oleju lnianego jest zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz zapalenie trzustki. Olej - o czym już było powyżej - zwiększa produkcję kwasów żółciowych. Uregulowanie ich poziomu w przypadku osób chorych jest konieczne, by kontynuować terapię. Nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy. Dlatego, jeśli skarżysz się na ból wątroby, miałeś operację usunięcia wyrostka żółciowego, przechodziłeś stan zapalny trzustki, nie decyduj się na picie oleju lnianego na czczo. Jeśli jesteś po kuracji i chcesz wprowadzić go do swojej diety, skonsultuj tę decyzję z lekarzem. 





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium