Czy wiesz jak pić olej lniany?

26.jpg

Olej lniany – najważniejsze cechy

Olej lniany to naturalny tłuszcz pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego. Charakteryzuje się on wyrazistym, złocistym kolorem. Jego smak jest delikatny, ale można w nim wyczuć lekko gorzki posmak, szczególnie w przypadku oleju tłoczonego na zimno. Na uwagę zasługuje również aromat oleju lnianego, który jest bardzo subtelny, czasami może przypominać orzechy.

Jak i kiedy warto pić olej lniany, rano czy wieczorem?

Ciekawi cię, jak należy pić olej lniany? Ten produkt możesz spożywać bezpośrednio z butelki lub dodawać go do różnych potraw. Zalecana dzienna dawka oleju lnianego to zazwyczaj jedna do dwóch łyżek. Jaka pora dnia będzie najlepsza? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jednak picie oleju lnianego na czczo jest bardziej popularne, ponieważ przyczynia się do lepszego przyswajania cennych wartości odżywczych tego produktu. Zatem łyżka oleju lnianego do picia rano może być świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania tego oleju wieczorem. Najważniejsze jest to, żeby olej lniany pić na zimno, co pozwala zachować wszystkie właściwości oleju lnianego.

Jak stosować olej lniany w kuchni?

Naturalny olej lniany to doskonały dodatek do dań, który warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Wówczas możemy wzbogacić smak i wartość odżywczą różnych potraw. Olej lniany idealnie sprawdza się jako składnik wielu sałatek czy surówek. Świetnie komponuje się z twarożkiem i pastami kanapkowymi. Olej lniany warto użyć również do przygotowania różnych sosów, dressingów, smoothie. Może on być też wykorzystany do przygotowania domowego majonezu – wystarczy jego niewielką ilość połączyć z jajkami, musztardą i przyprawami. Idealnie pasuje do wszelkich dań na zimno, których nie trzeba podgrzewać. Należy pamiętać, że olej lniany nie nadaje się do obróbki cieplnej, gdyż wysokie temperatury mogą zniszczyć jego cenne składniki. Ważne jest także to, aby nie przekraczać zalecanej ilości oleju (1-2 łyżek dziennie).

Właściwości kosmetyczne oleju lnianego

Olej lniany wykorzystywany jest nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Jego cenne właściwości sprawiają, że coraz częściej jest on dodawany do wielu produktów, takich jak na przykład szampony i odżywki do włosów, czy kremy nawilżające oraz balsamy do ciała. W tych preparatach zastosowane są niewielkie Ilości oleju lnianego, aby zapewnić odpowiednią pielęgnację, ale jednocześnie nie obciążając skóry i włosów. Ponadto olej lniany może być również stosowany w domowych kosmetykach – można go na przykład dodać do własnoręcznie przygotowanych maseczek do twarzy, peelingów, odżywek do włosów.

Olej lniany budwigowy – co to znaczy?

Olej lniany budwigowy to specjalny rodzaj oleju lnianego wyróżniający się wysoką jakością i świeżością – dokładniej mówiąc, jest to olej tłoczony z nasion lnu zwyczajnego metodą tłoczenia na zimno. Został on nazwany na cześć dr Budwig (niemieckiej biochemiczki), która opracowała dietę opartą na połączeniu oleju lnianego z twarogiem – celem tej diety była między innymi poprawa przyswajania składników odżywczych zawartych w cennym składzie oleju lnianego. Dieta dr Budwig zyskała popularność dzięki temu unikalnemu połączeniu składników, które nadaje potrawom nie tylko kremową konsystencję, ale i delikatny smak.

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany należy przechowywać w chłodnym miejscu, bowiem niska temperatura pozwala na dłużej zachować świeżość i cenne właściwości tego produktu. Świeży olej lniany najlepiej trzymać w lodówce, szczególnie jeśli jest to olej zimnotłoczony, aby zapobiec jego jełczeniu. Bardzo ważne jest też to, żeby trzymać go w ciemnej butelce, z dala od światła, które może wpływać na przyspieszenie procesu utleniania. Warto również tutaj dodać, żeby zużyć go w krótkim czasie po otwarciu, dzięki czemu uniknie się utraty jakości.

Kto nie powinien spożywać oleju lnianego?

Olej lniany nie powinien być spożywany między innymi przez osoby, które mają alergię na siemię lniane czy też inne składniki pochodzące z lnu, ponieważ może to wywołać u nich różne reakcje alergiczne. Ponadto, osoby przyjmujące na stałe niektóre leki, powinny upewnić się, czy nie wchodzą one w interakcje z olejem lnianym. W obu przypadkach zalecamy skonsultować się z lekarzem i ustalić możliwość spożywania tego produktu, zwłaszcza przy regularnym piciu oleju lnianego.

Ile kosztuje olej lniany?

Na półkach sklepowych spotkać można wiele propozycji tego produktu, które próbują namówić klientów do zakupu poprzez stosowanie różnych zachęcających opisów na etykietachA w medycynie ludowej i w opowieściach babć znajdziemy takie podania: "zawarte w oleju lnianym kwasy omega-3 (nnkt) wspierają gospodarkę lipidową – zmniejszenie stężenia cholesterolu", "zawiera najwięcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3", "wysoka zawartość kwasów omega-3 (kwas alfa-linolenowy) i duża zawartość witaminy E (około 840 mg / kg oleju)", "najzdrowszy olej bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, kwasy omega-6 i omega-9", "olej lniany zawiera dużą ilość kwasów omega 6 i kwasów omega 3, łagodzi objawy łuszczycy i stresu oksydacyjnego, wspiera prawidłowy rozwój organizmu i syntezę hormonów", "olej lniany ma właściwości zdrowotne – jego suplementacja chroni przed chorobami serca, pomaga przeciwdziałać cellulitowi", "polecany suplement na odchudzanie". Tymczasem warto sprawdzać w oleju zupełnie co innego. Wybierając ten olej, warto zwrócić uwagę na jego skład i źródło pochodzenia, bo nie tylko obietnice są tu ważne, ale przede wszystkim jakość. Wtedy wierzenia ludowe można traktować zupełnie z przymrużeniem oka!

Cena oleju lnianego zależy od producenta i jakości, ale zazwyczaj waha się od około 20 do 40 zł za butelkę o pojemności 250 ml.

Wysokiej jakości olej lniany możesz znaleźć w Pasiece Rodziny Sadowskich, gdzie oferujemy olej tłoczony na zimno, pełen cennych właściwości. Zachęcamy do jego zakupu, aby odkryć jego wyjątkowy smak!

Zobacz olej lniany


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium