Propolis, kit pszczeli - nalewka. Poznaj przepis i właściwości!
22.jpg

Praca w pasiece z pszczołami to nie tylko miód. Te pracowite zwierzęta produkują też różnorakie produkty pszczele, które znalazły zastosowanie w medycynie. Jednym z nich jest propolis, czyli kit pszczeli. Przedstawimy Ci dzisiaj właściwości propolisu i jego zastosowanie. Z tego wpisu dowiesz się, na co pomaga propolis, gdzie kupić propolis oraz jakie ma działanie zdrowotne. Poznasz również sprawdzony przepis na nalewkę z propolisu!

 

Propolis, czyli kit pszczeli

Propolis to substancja składająca się z żywicy, wosków, olejków eterycznych (to im zawdzięcza swój piękny zapach!) pyłku kwiatowego i wydzielin pszczelich. Pszczoły produkują propolis, czyli właściwie kit pszczeli razem z balsamem pyłkowym. Propolis to lepka, gęsta żywiczna substancja o charakterystycznym, intensywnym zapachu - kto raz poczuje, jak pachnie propolis, nie pomyli go z niczym innym. W zależności od tego, jakie rośliny są zapylane przez pszczoły na danym terenie, propolis może mieć całą gamę kolorów - od ciemnobrązowych po żółty czy zielony. Propolisem pszczoły uszczelniają i dezynfekują ule - stąd nazwa kit pszczeli.

Zobacz propolis w sklepie

Jak stosować propolis? Co leczy nalewka z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis, znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jest tak skoncentrowany, że zaleca się stosować go w formie rozcieńczonej. Doskonale sprawdza się przetworzony w nalewkę propolisową lub maść z propolisem. Takie formy użycia propolisu są najbezpieczniejsze - propolis jako silny środek przeciwbakteryjny nie może być przyjmowany w zbyt dużym stężeniu. Dlatego najpopularniejszym, najbardziej użytecznym, a co za tym idzie, najczęściej stosowanym sposobem na propolis jest przyrządzenie z niego produktów propolisowych. Naszym hitem jest nalewka propolisowa. Nalewka z propolisu to nic innego, jak kit pszczeli rozpuszczony w alkoholu - jego działanie jest bardzo terapeutyczne i wesprze nas w wielu aspektach, które postaramy się przybliżyć poniżej.

Nalewka z propolisu - na co? Działanie nalewki z propolisu

Aby przygotować propolis w przystępnej, łatwej w użyciu postaci, dobrym pomysłem jest przygotowanie właśnie tego słynnego specyfiku - nalewki z propolisu. Kit pszczeli, który doskonale rozpuszcza się w alkoholu (a nie rozpuszcza się np. w wodzie) tworzy z alkoholem duet idealny - łatwy w stosowaniu, rozgrzewający i bezpieczny. Alkohol pełni dodatkową funkcję - wspiera działanie antybakteryjne propolisu.

Kup propolis

A na co pomoże nalewka z propolisu?

  • kit pszczeli to jeden z najsilniejszych antybiotyków występujących w naturze - zwalcza bakterie w pojedynkę, ale też wspomaga farmakologiczne kuracje antybiotykowe
  • zwalcza infekcje oddechowe (kaszel, anginę) - do tego celu można wykonywać inhalacje z dodatkiem nalewki z propolisu
  • podawany doustnie reguluje ciśnienie tętnicze krwi 
  • zwiększa odporność na zakażenia bakteryjne (w tym gronkowce, paciorkowce, a nawet gruźlicę!)
  • osłabia działanie wirusów chorobotwórczych, np. grypy, opryszczki, zapalenia mózgu
  • zmniejsza podatność na drożdżaki (osoby zmagające się z tego typu nawracającymi infekcjami często chwalą sobie lecznicze działanie propolisu)

Czy propolis uczula?

Propolis, jak każdy produkt pszczeli, może uczulać. Zalecamy spróbowanie początkowo niewielkiej ilości propolisu (np. kilka kropel nalewki na łyżeczkę) aby sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna. Podawany doustnie propolis uczula jednak bardzo rzadko - częściej reakcje alergiczne powoduje miejscowo podawany na skórę. Dobrze jest wykonać obie próby alergiczne. Propolis najlepiej stosować w krótkich kuracjach, z powodu jego silnych właściwości odkażających.

Gdzie kupić nalewkę z propolisu?

Jest wiele miejsc, gdzie można kupić nalewkę z propolisu, ale nie we wszystkich warto. Należy unikać kupowania produktów pszczelich w supermarketach czy od niesprawdzonych dostawców - nie wiadomo wtedy, jak produkt był przechowywany, transportowany, a nawet jaki był jego proces wytwórczy. Jeśli już decydujemy się kupić gotową nalewkę z propolisu, należy szukać jej u dobrych pszczelarzy - wtedy mamy pewność, że nalewka jest bezpieczna, zadziała odpowiednio i pomoże nam w walce z chorobami i dolegliwościami.

Najlepiej jednak nalewkę z propolisu przygotować samemu! Przepis podajemy poniżej. Propolis do przygotowania nalewki kupisz tutaj. 

Kup propolis na nalewkę

Przepis na nalewkę - propolis, kit pszczeli

Przygotowanie leczniczej nalewki z propolisu, kitu pszczelego, jest bardzo proste. Poniższy przepis jest sprawdzony przez nas - i serdecznie go polecamy :) Natomiast jeśli lubicie przygotowywać nalewkę w inny, sprawdzony przez siebie sposób, to nic nie szkodzi! Nie ma jednego prawidłowego przepisu na nalewkę, a wystarczy sztywno trzymać się jednej tylko zasady: 

nalewka propolisowa = kit pszczeli + alkohol + czas :)

Propolis dokładnie oczyść i rozdrobnij - na przykład przy pomocy młynka do kawy. Przed rozdrobnieniem propolis dobrze jest zamrozić - ciepły propolis lepi się i utrudnia mielenie.

Do szklanej butelki dodaj 50 g propolisu (cały słoiczek) kupisz go tutaj. Następnie zalej go 100 ml spirytusu etylowego i 150 ml letniej, przegotowanej wody.

Butelkę odstaw na około 3 tygodnie w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej.

Po upływie tego czasu nalewkę propolisową przefiltruj przez gazę i rozlej do ciemnych butelek.

Nalewkę z propolisu można stosować leczniczo w chorobach górnych dróg oddechowych - do spożywania (kilka kropel nalewki dodajemy do łyżeczki cukru) lub jako główny składnik inhalacji. Nalewka z propolisu może być również stosowana zdrowotnie jako roztwór w miodzie lub wodzie w chorobach układu pokarmowego lub leczniczo na niewielkie rany i otarcia.

Już wiesz, jak zrobić nalewkę z kitu pszczelego. Wygląda bardzo prosto, prawda? Może spróbujesz sama przygotować nalewkę propolisową? :)

Kup propolis na nalewkę


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium