Miód akacjowy – jak spożywać i jakie ma właściwości?

Miód akacjowy – jak spożywać i jakie ma właściwości?

 

Zapach i smak miodu akacjowego – właściwości miodu

Miód z robinii akacjowej uznawany jest za jeden z najdelikatniejszych, a zarazem najsłodszych miodów. Ceniony jest za swój subtelny aromat, a także za wyjątkową klarowność. Jego zapach jest lekko kwiatowy, z wyczuwalnymi nutami akacjowej robinii. Poza słodkim smakiem wyróżnia się również tym, że jest łagodny i pozbawiony goryczki. Ten miód posiada bardzo jasną barwę – od prawie przezroczystej po jasnozłotą, zaś jego konsystencja jest płynna. Miód akacjowy zawiera wiele cennych składników odżywczych, które wpływają na jego unikalny smak, jak i trwałość. Te wszystkie właściwości miodu akacjowego sprawiają, że jest on chętnie kupowany przez miłośników naturalnych słodkości.

Jak spożywać miód akacjowy?

Biorąc pod uwagę fakt, że miód akacjowy posiada delikatny smak i płynną konsystencję, można go jeść prosto ze słoika, na przykład nakładając łyżkę miodu na kawałek pieczywa lub po prostu spożywając go bezpośrednio. Można go także dodawać do różnych potraw, co doskonale wzbogaca ich smak, dodaje im naturalnej słodyczy i sprawia, że stają się bardziej wyraziste. Dobrym rozwiązaniem jest również rozpuszczenie go w szklance letniej wody, dzięki czemu staje się on bardziej przyswajalny.

Zastosowanie miodu z akacji w kuchni – przykłady

W czym pomaga miód akacjowy w kuchni? Dzięki swojej delikatnej słodkości i płynnej konsystencji wzbogaca on smak wielu potraw. Świetnie komponuje się ze słodkimi, jak i wytrawnymi daniami. Zawarte w miodzie cenne składniki sprawiają, że jest on pysznym i wartościowym dodatkiem do wielu posiłków, na przykład:

  • jako słodzik do różnych napojów, takich jak herbaty, lemoniady czy też kawy (należy uważać, żeby napoje nie miały temperatury powyżej 40 stopni, bo wtedy naturalny miód akacjowy może utracić swoje cenne właściwości);
  • jako dodatek do dressingów do sałatek, co nadaje potrawom subtelną słodycz;
  • jako dodatek do wypieków, takich jak ciasta, ciasteczka czy muffinki, co sprawia, że wypieki stają się bardziej wilgotne i miękkie;
  • jako składnik marynaty do ryb i mięsa (drobiu czy też wieprzowiny), nadając im delikatną słodycz i karmelizując je w trakcie pieczenia;
  • jako składnik sosów do deserów, takich jak lody, naleśniki, gofry lub owoce (miód akacjowy jest polecany w przypadku osób szukających naturalnego zamiennika tradycyjnego białego cukru w różnych słodkich przekąskach).

Warto pamiętać o tym, żeby ilości miodu było odpowiednio dopasowane, aby nie przytłoczył on smaków innych składników.

Czy miód akacjowy ulega krystalizacji?

Miód akacjowy może ulegać krystalizacji, co jest naturalnym zjawiskiem i świadczy o jego naturalności. Krystalizacja miodu zachodzi jednak wolniej niż w przypadku innych miodów – ze względu na wysoką zawartość fruktozy w tym produkcie. Miód akacjowy w postaci płynnej może pozostać przez kilka miesięcy, a nawet do roku. Osoby, które nie lubią skrystalizowanego miodu akacjowego, mogą spowolnić ten proces – przechowując miód w cieplejszym miejscu lub podgrzewając go regularnie. Gdy miód zrobi się twardy, to także można przywrócić go ponownie do lejącej postaci – wystarczy podgrzać słoik miodu w wodzie w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Jak przechowywać ten rodzaj miodu?

Ten gatunek miodu powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej z dala od bezpośredniego działania światła, jak i wysokich temperatur. Należy unikać przechowywania miodu w lodówce, ponieważ niska temperatura może sprawić, że szybciej się skrystalizuje. Bardzo ważne jest również to, żeby nie narażać miodu na wilgoć, która sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, co może obniżyć jego trwałość. Niewłaściwe przechowywanie prowadzi do tego, że miód traci swoje właściwości smakowe i odżywcze. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, żeby do nabierania miodu używać drewnianych łyżek, ponieważ te metalowe mogą negatywnie wpływać na jego właściwości i smak.

Miód akacjowy przeciwwskazania

Omawianego miodu nie powinny spożywać przede wszystkim dzieci poniżej 1. roku życia oraz osoby uczulone na składniki miodu lub zmagające się z alergią na pyłki roślin. U osób z alergiami mogą wystąpić różne reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy świąd. Dlatego jeśli pojawią się jakichkolwiek wątpliwości, to polecamy skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem miodu do swojej diety, zwłaszcza w przypadku chęci regularnego spożywania miodu akacjowego.

Czy miód może się zepsuć?

Miód nektarowy akacjowy jest produktem naturalnym, który charakteryzuje się bardzo długą trwałością, Jednak może on tracić cenne właściwości, jeśli będzie przechowywany w nieodpowiednich warunkach. Stąd właśnie bierze się zalecenie, aby zwracać uwagę na to, gdzie się go trzyma. Po czym poznać ze miód się popsuł? Świadczyć o tym będzie na przykład:

  • nieprzyjemny, fermentujący zapach (w tym zapach stęchlizny);
  • gorzki lub kwaśny smak;
  • pojawienie się piany lub bąbelków powietrza (może to oznaczać fermentację);
  • pojawienie się pleśni (jest to rzadko spotykane zjawisko).

Miód akacjowy czy gryczany, który wybrać?

Zastanawiasz się, co będzie lepszym wyborem – miód akacjowy czy gryczany? Wybór zależy od twoich preferencji smakowych i sposobu wykorzystania tego produktu. Jeśli lubisz lejącą się konsystencję, to pamiętaj, że miód akacjowy krystalizuje się wolniej, więc dłużej będziesz mógł cieszyć się z jego płynności. Właściwości i składniki miodu akacjowego sprawiają, że jest on łatwy do użycia i wyróżnia się wszechstronnych zastosowaniem w kuchni, co pozwala na wykorzystanie go na wiele różnych sposobów. Z kolei miód gryczany jest bardziej intensywny i wyrazisty, przez co łatwo może przytłoczyć smak innych składników, ale może też doskonale podkręcić ich walory smakowe.

Na co zwrócić uwagę kupując odżywczy miód akacjowy? Czy skład miodu jest ważny?

Miód akacjowy staje się coraz bardziej popularny. Dlatego na półkach sklepowych pojawia się mnóstwo propozycji tego produktu od różnych producentów. W apiterapii  wierzono, że miód akacjowy wykazuje liczne właściwości lecznicze, łagodzi przebieg choroby wrzodowej żołądka, jest pomocny w stanach zapalnych układu trawiennego, układu pokarmowego i błony śluzowej, działa przeciwzapalnie, wspiera odporność i chroni przed przeziębieniem, dzięki zawartości glukozy i fruktozy, witamin z grupy b oraz olejków eterycznych (50 substancji aromatycznych), liczne prozdrowotne właściwości, w tym właściwości uspokajające, a leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi zmniejsza wyczerpanie fizyczne i umysłowe oraz reguluje wydzielanie soków żołądkowych". Wybierając miód, polecamy jednak zapoznać się z jego pochodzeniem oraz składem miodu, aby mieć pewność, że nie zawiera on sztucznych dodatków, a doniesienia ludowe traktować z przymrużeniem oka. 

Gdzie kupić miód akacjowy? Ile kosztuje?

Miód akacjowy najlepiej kupić bezpośrednio z pasieki lub w sklepach, które specjalizują się w sprzedaży produktów pszczelarskich. Prawdziwy miód akacjowy można znaleźć również w sklepach ze zdrową żywnością. Cena tego miodu zależy od producenta i regionu, ale waha się ona od około 30 do 60 zł za słoik o pojemności 500 g. Warto tutaj dodać, że najwyższej jakości miód zazwyczaj jest droższy, ze względu na to, że pozyskiwany jest w naturalny i odpowiedzialny sposób.

Szukasz polskiego miodu o najwyższej jakości? Sprawdź miód prosto od pszczół z naszej Pasieki Rodziny Sadowskich. W naszym sklepie znajdziesz nie tylko miód akacjowy, ale także inne rodzaje miodów, takie jak miód spadziowy czy miód lipowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium