
Jak rozpoznać miód faceliowy?
Miód faceliowy zalicza się do miodów gatunkowych, jednokwiatowych. Powstaje on z nektaru kwiatów pastewnej rośliny miododajnej, jaką jest facelia błękitna. Facelia kwitnie dość wcześnie, lecz krótko. Ku radości pszczół i wszystkich miłośników jednokwiatowego miodu - jest królową miododajności. Mawia się, że pszczoły nawet kilka razy dziennie wylatują na zbiory faceliowego nektaru, który jest intensywnie produkowany przez fioletowe i błękitne, ziołowo pachnące kwiaty facelii. Choć okres kwitnienia wynosi zwykle około 5 tygodni - zbiory mogą trwać od maja nawet do sierpnia. Wszystko to zależy od pory wysiewu tej pastewnej rośliny.
Miód faceliowy jest miodem nektarowym (kwiatowym). Ma wyjątkowy, delikatny, słodki i lekko kwaskowy smak. Wyróżnia się przyjemnym, ziołowym aromatem i jasną, żółtą barwą. Miód faceliowy w krótkim czasie ulega krystalizacji, na początku występuje w stanie płynnym, a w trakcie krystalizacji nieco zmienia konsystencję na stałą, wtedy też jego barwa może sięgać nawet koloru białego. Miód pozyskiwany z kwiatów facelii błękitnej nie zawiera spadzi, jest typowym miodem kwiatowym. Miód z facelii błękitnej to ten miód, który cieszy się dużym uznaniem – nawet wśród dzieci. Tuż obok popularnego miodu odmianowego - rzepakowego jest kolejną tak delikatną słodyczą prosto z ula. To ten rodzaj miodu, który jest idealnym wyborem na początek miodowej przygody.
Kiedy miód z facelii błękitnej jest świeży?
Miód faceliowy jest jednym z wcześniejszych miodów nektarowych o niepowtarzalnym smaku. Facelia, w zależności od pory wysiania, może kwitnąć już od maja - aż do sierpnia. Pola facelii, królowej miododajności kwitną zwykle około 5 tygodni. To właśnie w tym okresie trwają intensywne zbiory faceliowego nektaru. Są one uzależnione od pogody, kwitnienia facelii i dostępności pożytków w okolicy pasieki. Pszczoły, zwabione bajkowym zapachem, intensywnie pracują, by jak najwięcej dobroci przynieść do ula i dzielić się wyjątkowym miodem o cennych składnikach odżywczych.
Jak smakuje miód z facelii?
Miód z facelii należy do miodów słodkich, z lekko kwaskowatym smakiem. Według pszczelarzy w smaku przypomina miód akacjowy. Naturalna słodycz miesza się z lekkim kwaskowym akcentem i kwiatowym aromatem, co czyni ten miód nie tylko szlachetnym z uwagi na moc składników odżywczych, ale także z uwagi na wyjątkowe walory, które cieszą zmysły. To miód drobnoziarnisty, o kremowej konsystencji. Jego smak i aromat sprawdzi się w wielu wydaniach, a co ważne - swoją słodyczą przekonuje tak dzieci, jak dorosłych i jest doskonałym wsparciem dla organizmu.
Facelia jest rośliną, która jest nazywana królową roślin miododajnych, a co za tym idzie - miód faceliowy pszczelarze określają mianem miodu królewskiego. A i nie tylko pszczelarze - wystarczy sięgnąć po domowe receptury przekazywane od pokoleń. Kto zna przykłady domowych miksturek z miodem faceliowym? Z pewnością babcine receptury są na wagę złota - jak nasz wspaniały miód naturalny.
Zastosowanie miodu faceliowego
Faceliowy miód prosto z polskiej pasieki to bogactwo smaku, wyjątkowy zapach, a przy tym pełnia właściwości z natury. Jeśli zastanawiasz się jaki miód wybrać na początek, by przekonać się do dobroczynnego działania naturalnej, pszczelej słodyczy - sięgnij po ten z facelii. Płynny sprawdzi się jako polewa i dodatek do herbat. Choć po krystalizacji staje się nieco gęstszy - nadal jest świetnym smarowidłem na kanapeczki, ciepłe tosty, a można go też dodawać do napojów i naparów. Warto stosować do przestudzonych dań, sosów i też podawać miód faceliowy jako dodatek do deserów i przekąsek.
Co więcej, miód faceliowy to ten rodzaj pszczelej słodyczy, po którą wiele osób chętnie sięga i dodaje do owsianki, smoothie lub koktajlu. Jego łagodna słodycz zachęca do podkreślenia śniadań, deserów, czy napojów. Co ciekawe, przyjemny, otulający zmysły aromat sprawia, że miód faceliowy jest także chętnie używany do przygotowywania domowych peelingów oraz relaksujących rytuałów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Gdzie kupić miód faceliowy?
Miód faceliowy prosto z naszej pasieki to gwarancja zakupu miodu najwyższej jakości. Z największą troską dbamy o relacje z naturą i pozyskujemy jej najcenniejsze dobra w sposób zrównoważony. Natomiast sięgając w marketach na półkę z miodami podejmujesz ryzyko trafienia na produkt syntetyczny, który nie ma nic wspólnego z miodem. Po zapoznaniu z tym artykułem z pewnością odróżnisz miód z kwiatów facelii od innych rodzajów miodu. Sięgnij po faceliową słodycz, która nie zawiedzie Cię swoimi wartościami odżywczymi.