Miód - składnik spożywczy będący produktem pracy przedstawicieli pszczelej rodziny- jest niezwykle smacznym i zdrowym elementem diety każdego człowieka. Choć doznania smakowe są rzeczą subiektywną, nie da się podważyć odżywczych wartości wspomnianej substancji. Kolejną jej zaletą jest fakt iż miód można dodać do ogromnej ilości różnorodnych potraw. Kanapka z miodem wydaje się dosyć osobliwym konceptem, ale w rzeczywistości można skomponować ją na wiele różnych sposobów, tak aby wpasowały się one w gust nawet najbardziej wybrednego konsumenta.
Czy kanapka z miodem jest zdrowa - skład miodu
Co sprawia, że miód jest składnikiem diety o bogatym składzie pod względem wartości odżywczych? Na początek warto sprawić, że skład chemiczny tej substancji opiera się przede wszystkim na dużej ilości węglowodanów- głównie monosachardydów (glukozy oraz fruktozy), jak również sacharozy, maltozy, melecytozy w przypadku miodów spadziowych.
Ponadto, miód jest źródłem kwasów organicznych, olejków eterycznych a także szeregu składników aromatycznych. Dodatkowo, skład omawianego produktu obejmuje wiele barwników- przede wszystkim karotenoidów (beta- karoten oraz ksantofil) oraz enzymy odpowiadających za przemianę polisacharydów. Pod wpływem hydrolizowanych przez te enzymy reakcji dochodzi do powstania składnika o właściwościach antyseptycznych- nadtlenku wodoru.
Kanapka z miodem z białym serem i miodem – kalorie oraz wartości odżywcze
Jak już wspomniano, głównym składnikiem miodu są cukry proste. Oznacza to, iż wartość energetyczna wspomnianego składnika (samego w sobie) może wynieść około 330 kalorii na 100 g jego masy. Na przykładzie kanapki z białym serem i miodem, można więc oszacować kaloryczność takiej potrawy na około 500 kcal. Co może nam dać regularne spożywanie takich przysmaków? W jaki sposób kanapka z twarogiem i miodem przyczyni się do poprawienia naszego zdrowia?
Cukier dostarczany wraz z miodem, po przejściu odpowiednich przemian strukturalnych, trafia do ludzkiego krwiobiegu by stać się substratem do produkcji glikogenu lub stanowią źródło energetyczne. Ponadto, miód znajduje szerokie zastosowanie w gojeniu ran, z uwagi na jego ogólnie pojęte działanie bakteriostatyczne. Właściwości te wynikają głównie z obecności nadtlenku wodoru, a także peptydu o skomplikowanej nazwie “defensin-1”.
Wiele badań pokazuje także, że systematyczne stosowanie miodu w okresie, w którym cierpimy na schorzenia układu oddechowego, doprowadza do zmniejszenia nasilenia kaszlu oraz jego intensywności. Jest to więc świetny suplement diety w sezonie zwiększonego zachorowania na grypę lub przeziębienia. Ponadto, miód może okazać się pomocny w schorzeniach wątroby oraz dróg żółciowych. Pozytywnie wpływa również na pracę mięśnia sercowego.
Kanapki z miodem – jaki miód wybrać?
Wyróżniamy wiele różnych rodzajów miodu- wynika to z faktu, że pszczoły zbierają nektar oraz inne produkty (takie jak pyłek kwiatowy) z wielu różnych roślin. Rodzaj wybranej roślinności znajduje swoje odzwierciedlenie w wartościach otrzymanego produktu.
Przykładowo, miód wielokwiatowy powstaje w wyniku zbierania nektaru z roślin, które możemy znaleźć w lasach, łąkach oraz sadach. Otrzymany produkt cechuje się niezwykle subtelnym, łagodnym smakiem, jasnym kolorem i delikatnym zapachem. Miód rzepakowy z kolei, odznacza się mało wyrazistym zapachem oraz dosyć płynną konsystencją, która wpływa na bardzo jasny kolor produktu. Jest to typ miodu szczególnie polecany w chorobach układu krążenia oraz miażdżycy. Powoduje on obniżenie ciśnienia tętniczego, pozwala także na wyrównanie gospodarki mineralnej organizmu.
Miód spadziowy jest efektem zbierania przez pszczoły pyłków oraz nektaru z roślinności wytwarzanej przez czerwce oraz mszyce. Jest to produkt gęsty, o wysokiej zawartości mikro i makroelementów- takich jak żelazo, magnez, potas,, siarka, chlor, wapń oraz fosfor. Miód lipowy cechuje się jasnym odcieniem, oraz szczególnie przyjemnym zapachem. Ma zdolność szybkiego rozgrzania organizmu, działa również wykrztuśnie i antyseptycznie, dlatego jest świetnym rozwiązaniem dla osoby cierpiące na infekcje bakteryjne oraz wirusowe dróg oddechowych. w końcu, miód gryczany ma charakterystyczny, brunatny kolor oraz ostry zapach i wyrazisty smak. Znajduje on swoje zastosowanie nie tylko w leczeniu wyżej wspomnianych schorzeń, ale również wspomaga wzmocnienie pamięci, wzroku oraz słuchu.
Przykładowy przepis - kanapka z masłem orzechowym i miodem
- Przygotować masło orzechowe (najlepiej o gładkiej konsystencji, o jak największej zawartości orzechów w swoim składzie), miód oraz wybrane przez siebie pieczywo. Do następującego przepisu polecamy zwłaszcza pełnoziarnisty chleb tostowy lub chleb gryczany. Do powyższego zestawienia idealnie będzie pasował również dżem o wysokiej zawartości owoców, koniecznie bez dodatku cukrów (w przeciwnym razie, kanapka może być dla nas zbyt słodka). Zachęcamy zwłaszcza do wybrania dżemu truskawkowego lub powideł śliwkowych. Możemy również zastosować świeże, pokrojone w kawałki owoce.
- Chleb pokroić i podgrzać przez kilka minut w piekarniku rozgrzanym do około 180 stopni Celsjusza. Możemy również skorzystać z pomocy opiekacza lub tostera. Ważne, aby chleb po obróbce termicznej był jedynie chrupiący i ciepły, a nie przesadnie spieczony.
- Chleb posmarować obficie masłem orzechowym, a następnie na szczycie kromki umieścić dżem lub kawałki surowych, świeżych owoców. Całość polać niewielką ilością miodu- użyć mniej więcej jednej łyżki na stołowej na kromkę pieczywa.
Przykładowy przepis – kanapka z czosnkiem i miodem
Zestawienie czosnku oraz miodu od pokoleń jest znane naszym przodkom jako świetny element wspomagający leczenie grypy oraz innych infekcji układu oddechowego. Wspomniane substancje to dwa produkty o działaniu antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Miód posiada dodatkowo właściwości ułatwiające odkrztuszanie, rozgrzewa organizm, zbija gorączkę. Wzmacnia organizm, dostarcza źródło energii potrzebnej choremu do zwalczania patogenu. Dostarcza również niezbędnych substancji mineralnych. Jak więc przygotować zdrową kanapkę z czosnkiem i miodem, która pomoże nam wygrać z przeziębieniem?
- Przygotuj kilka kromek chleba, masło, około 2 ząbków czosnku na jedną kromkę oraz wybrany przez siebie miód.
- Ponieważ smak czosnku jest dosyć drażniący, dobrze jest rozgnieść go po obraniu lub pokroić na niewielkie kawałeczki. Pokrojone pieczywo posmarować obficie masłem (masło łagodzi intensywny posmak czosnku i ułatwia spożycie tego produktu), dodać czosnek oraz polać kromki miodem. Zastosować około jednej łyżki miodu na kromkę chleba.
- W zależności od indywidualnych preferencji, kanapki można dodatkowo doprawić cukrem. Przekąska smakuje szczególnie dobrze w połączeniu z ciepłym mlekiem. To ostatnie dodatkowo pozwala rozgrzać organizm oraz zwalczyć przeziębienie. Dostarcza również energii oraz stanowi źródło niezbędnych organizmowi kalorii.
Przykładowy przepis – kanapka z bananem i miodem
- Przygotować ulubione pieczywo- może być to zarówno chleb żytni, pszeniczny, pełnoziarnisty, jak i pieczywo tostowe. Do powyższego połączenia polecamy również lekko przypieczoną bagietkę. Podgrzać wybrane pieczywo w tosterze, opiekaczu lub piekarniku.
- Obrać jednego dużego banana lub dwa mniejsze i pokroić go na cienkie plasterki. Ułożyć na pieczywie posmarowane wcześniej masłem (jeżeli lubimy takie połączenie). Rozgnieść banana widelcem i polać obficie miodem. Możemy również zmieszać w miseczce rozgniecionego banana z miodem i dopiero wówczas umieścić otrzymaną pulpę na kromkach pieczywa. Doprawić cynamonem, cukrem lub inną wybraną przyprawą.
- Powyższa przekąska świetnie smakuje również na zimno. W zależności od indywidualnych preferencji, można również dodać do mieszanki banana z miodem rozpuszczoną czekoladę- gorzką lub mleczną, owocowe powidła lub inny ulubiony dodatek. Zasadniczo każdy słodki element będzie świetnie pasował do wspomnianej mieszanki. Kanapka z bananem i miodem jest świetną przekąską przed treningową, z pewnością posmakuje również nawet najbardziej wybrednym dzieciom.
Przykładowy przepis – kanapka z kozim serem i miodem
- Przygotować chleb – w tym przypadku idealnie sprawdzi się jasne pieczywo, zwłaszcza doprawione określonymi przyprawami- na przykład oregano. Najlepiej podgrzać je w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, opiekaczu lub tosterze.
- Pieczywo posmarować masłem, pokroić kozi ser i umieścić go na kromkach chleba. Dodać miód i ewentualne przyprawy. Szczególnie polecamy takie dodatki jak mozzarella lub parmezan, oregano, sól i pieprz oraz mieszaninę włoskich ziół. Dobrym pomysłem będzie również dorzucenie suszonych lub surowych pomidorów, oliwek lub przysmażonych wcześniej pieczarek. Do mieszanki świetnie pasuje również dodatek awokado.
- Otrzymana potrawa stanowi bardzo dobre źródło tłuszczów, cukrów i białka - a więc kompletu niezbędnych organizmowi składników odżywczych. Dodatkowo, dostarcza szeroką gamę witamin oraz substancji mineralnych. Świetnie sprawdzi się jako imprezowa przekąska lub po prostu zdrowe i odżywcze drugie śniadanie.
Przykładowy przepis – kanapka z miodem, owocami i skyrem
- Przygotować wybrany rodzaj słodkiego pieczywa, na przykład chałwę lub maślane bułeczki. Posmarować je obficie skyrem (szczególnie dobrze sprawdzi się produkt smakowy- na przykład skyr wanilowy), dodać miód i wybrane owoce. Polecamy do tego świeże truskawki, dżem wiśniowy lub wybrane owocowe powidła.
- Potrawa szczególnie dobrze smakuje po podgrzaniu- najłatwiej i najszybciej zrobić to przy użyciu piekarnika. Przekąskę doprawić według upodobań- polecamy dodatek kakao, cynamonu, płynnej czekolady, białka treningowego i słodkiego syropu.
- Wspomniana przekąska jest świetną alternatywą dla komercyjnych, niezdrowych przekąsek kupowanych dzieciom. Dostarcza ona dużą ilość zdrowych tłuszczów, jak i również witamin oraz substancji mineralnych. Dodatek miodu pozytywnie wpływa na zdrowie oraz odporność dziecięcego (ale również dorosłego!) organizmu i pozwala zwalczać wiele infekcji.