Wesołe ciasto pszczółka to idealny przysmak na wiosnę, ale także na urodzinowe przyjęcie. Z takiego tortu na pewno ucieszą się zarówno ci najmłodsi jak i starsi. Będzie to również wspaniała niespodzianka dla pszczelarza, jeśli posiadamy osobę w rodzinie z tą profesją. Niezależnie dla kogo go przygotujemy – jestem pewna że będzie cieszyć tak samo – wystarczy popatrzeć na wesołą dekorację.
Czego będziemy potrzebować do przygotowania pysznego pszczółkowego ciasta?
Ciasto składa się z trzech podstawowych elementów: biszkoptu czekoladowego na dnie, sernika na zimno oraz pszczółek z połówek brzoskwini.
Ile zajmie Ci to czasu? Ok. 4 godziny, plus 6 godzin chłodzenia ciasta.
Przygotuj takie składniki:
Składniki na biszkopt kakaowy
- 50 g mąki pszennej tortowej
- 4 średniej wielkości jajka
- 80 g drobnego cukru - około 7 płaskich łyżek
- 1 budyń czekoladowy bez cukru - około 40-45 g (lub dwie łyżki skrobi i jedna łyżka kakao)
- 2 łyżki oleju roślinnego
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na masę serową
- 1 kg półtłustego lub tłustego twarogu
- 2 galaretki brzoskwiniowe lub pomarańczowe
- 500 ml wrzątku - 2 szklanki
- 1 szklanka śmietanki kremówki 30 % - 250 ml
- 60 g cukru pudru - około 3 łyżki (nie płaskie i nie czubate)
Pozostałe składniki
- 1 galaretka brzoskwiniowa lub pomarańczowa
- 200 ml wrzątku - około 4/5 szklanki
- 13 brzoskwiń z syropu - około 1,5 puszki
- 125 ml odlanego syropu z brzoskwiń - pół szklanki
- do dekoracji pszczółek: płatki migdałowe; 1 kostka białej czekolady; 30 g czekolady gorzkiej lub deserowej.
Należy przygotować formę na ciasto. Może być to forma to forma 24/24 cm z odpinanymi bokami i rantami podniesionymi do 10 cm (paski papieru do pieczenia). Sprawdzą się też większe foremki o wymiarach minimum 20/30 cm lub też tortownice o średnicy 26-30 cm z wysokimi rantami.
Biszkopt pieczemy w 175 stopniach na środkowej półce piekarnika przez ok. 20-25 minut z opcją pieczenia na górę i na dół.
Z podanej ilości składników otrzymasz ciasto pszczółka o wadze około 3100 gramów – orientacyjnie, ponieważ użycie innej firmy produktów mogą wprowadzić delikatne zmiany w kaloryczności ciasta. Zanim zaczniesz szykować ciasto pszczółkę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. Można bowiem pominąć pieczony biszkopt, zaś na spód wyłożyć gotowe biszkopty lub czekoladowe herbatniki.
Ciasto pszczółka przepis
Przepis możemy rozpocząć od biszkoptowego spodu. W miseczce należy wymieszać mąkę pszenną (50 gramów), opakowanie budyniu czekoladowego oraz łyżeczkę proszku do pieczenia. Sypkie składniki należy dokładnie wymieszać, by masa stała się jednorodna.
Do oddzielnej miski wsypujemy cukier (80 gramów, czyli ok. 7 płaskich łyżek) – możemy użyć także cukru pudru jako zamiennika w tej samej ilości. Dodajemy cztery jajka wcześniej wyjęte z lodówki by uzyskały pokojową temperaturę. Te dwa składniki należy ubić mikserem na tyle długo, by powstała jednorodna puszysta jasna masa. Po uzyskaniu takiej konsystencji (zazwyczaj trwa to od 5 o 10 minut) zmniejszamy obroty miksera i powoli dodajemy 2 łyżki oleju.
Kolejny etap to wymieszanie czekoladowej suchej mieszanki i jajecznej masy. Najlepiej wymieszać składniki łyżką lub trzepaczką do jajek. Nie ubijamy na tym etapie masy – zależy nam tylko na delikatnym wymieszaniu bez rozbijania pęcherzyków powietrza które powstały w piankowej jajecznej masie.
Na tą chwilę masa biszkoptowa jest gotowa. Wykładamy więc formę papierem do pieczenia, boki formy smarujemy olejem i wlewamy ciasto. Wkładamy do nagrzanego piekarnika ustawionego na 175 stopni z opcją pieczenia góra i dół. Po 20 minutach pieczenia sprawdzamy wykałaczką poprzez nakłucie ciasta czy jest już gotowe. Jeśli patyczek zostaje suchy – ciasto należy wyciągnąć, jeśli natomiast na wykałaczce pozostaje trochę mokrego ciasta, zostawiamy jeszcze na 5 minut. Należy pilnować jednak, by ciasto się nie przesuszyło, szczególnie gdy nasza forma jest większa a co za tym idzie – warstwa biszkoptu niższa. Wówczas czas pieczenia może być krótszy.
Biszkopt zakończony, teraz czas na masę sernika.
W 500 ml wrzątku rozpuść dwa opakowania wybranej galaretki. Mieszaj dopóki cała żelatyna się nie rozpuści. Może zająć to trochę czasu, ponieważ stężenie żelatyny w tak małej ilości wody jest wysoki. Po rozmieszaniu galaretki odstaw ją do ostudzenia.
W misce przygotuj kilogram zmielonego twarogu. Po ostygnięciu galaretki dodają ją również do miski i całość dokładnie wymieszaj. Możesz użyć do tego blendera lub miksera na niskich obrotach albo ręcznie rozrobić masę. Kiedy masa będzie już jednolita odstaw miskę – całość stężeje dzięki galaretce.
Kolejnym etapem to ubijanie śmietanki z cukrem pudrem. Śmietankę 30% zmieszaj z trzema łyżkami cukru pudru i ubij całość mikserem. Warto rozpocząć od niższych obrotów, ponieważ na tym etapie masa jest jeszcze płynna i będzie chlapać dookoła. Ubijaj masę do momentu gęstnienia. Nie należy ubijać jej zbyt długo – ponieważ zrobimy z niej masło.
Ubitą śmietanę dodaj do twarogu z galaretką i ponownie wymieszaj by powstała jednolita masa. Tak przygotowaną masę twarogową możemy wylać na upieczony biszkopt. Po wyrównaniu powierzchni wkładamy ciasto do lodówki, by masa stężała.
Teraz czas na dekoracje
W zależności od wielkości twojej formy, weź tyle połówek brzoskwiń z puszki, aby pszczółki pokryły ciasto. Oprócz tych potrzebnych do ozdoby, odkładamy kolejne cztery oraz wodę z brzoskwiń – będą nam potrzebne na później.
Ponownie rozpuszczamy galaretkę, tym razem w 200ml wrzątku i tylko jedno opakowanie. Po rozmieszaniu wlewamy ją do miseczki z czterema brzoskwiniami i wodą z puszki po czym całość miksujemy. Powstały mus odstawiamy by ostygł. Gdy zacznie delikatnie tężeć, wylewamy go na masę serową ciasta. Należy zrobić to bardzo delikatnie, by warstwy nie wymieszały się ze sobą. Po wyrównaniu powierzchni wkładamy formę ponownie do lodówki.
Dobra wiadomość. Ciasto pszczółka jest już prawie gotowe. Jedyne co pozostało do przygotowania to brzoskwiniowe pszczółki jako dekoracje. Brzoskwinie które powinny za chwilę stać się pszczółkami przetrzyj papierowym ręcznikiem, aby czekolada lepiej się na nich trzymała.
Roztapiamy 30g dowolnej czekolady w małym garnuszku lub w kąpieli wodnej. Płynną czekoladę przelewamy do woreczka i nakłuwamy go, tak aby precyzyjnie móc nim operować. Na wcześniej przygotowanych brzoskwiniach robimy paski – takie jak mają pszczółki. Oczy mogą powstać z białej czekolady, a na nią nakropić brązową – dzięki temu tęczówki będą bardziej realistyczne. Skrzydełka powstaną dzięki płatkom migdałów włożonych w nacięcie na plecach pszczół. Po skończeniu przygotowania pszczółek możesz je delikatnie poprzekładać na ciasto używając płaskiej szpatułki. Całość włóż ponownie do lodówki, by mieć pewność że wszystkie warstwy stężały odpowiednio.
Oczywiście dekoracje tego ciasta mogą być przeróżne – w zależności od naszych upodobań. Zamiast pszczółek możemy stworzyć kurczaczki Wielkanocne lub inne zwierzątka – co nam wyobraźnia tylko podpowie.
Ciasto pszczółka to bardzo urocza forma przekąski, dzięki której każdemu pojawi się uśmiech na twarzy. Samo przygotowanie nie jest skomplikowane, a wspólne pieczenie z rodziną może przynieść dodatkową radość. Serdecznie zapraszam do wypróbowania tego przepisu.