Jak postępować po użądleniu pszczoły?

Jak postępować po użądleniu pszczoły?

Użądlenie pszczoły w większości przypadków nie jest groźne dla zdrowia i życia użądlonej osoby. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy użądlenia i jak z nim postępować.

Dlaczego pszczoły żądlą?

Pszczoły zazwyczaj atakują człowieka, gdy czują się zagrożone, na przykład broniąc dostępu do swoich zapasów miodu czy też do gniazda. Ich agresywność zależy od rasy - najgroźniejsze są pszczoły afrykańskie. Gatunki występujące w Polsce nie są aż tak niebezpieczne, ich ataki spowodowane są głównie gwałtownym zachowaniem. Podczas użądlenia, żądło pszczoły zostaje w ciele użądlonego. Wyciągając je, trzeba bardzo uważać, żeby nie wycisnąć całej zawartości jadu. Najlepiej podważyć je odkażoną igłą i wyskrobać pilniczkiem. Należy tutaj dodać, że użądlić mogą tylko samice tych owadów, ponieważ samce nie posiadają żądła.

Jakie są objawy użądlenia pszczoły?

Użądlenie pszczoły objawia się w podobny sposób jak w przypadku ugryzienia innych owadów. Rozróżnia je jednak żądło tkwiące w niewielkiej rance. Na skórze użądlonej osoby pojawia się przede wszystkim zaczerwienienie i obrzęk. Zazwyczaj występuje również świąd i pieczenie. Spowodowane to jest mieszanką silnych peptydów i enzymów znajdujących się w jadzie, który dostał się pod skórę i wywołał reakcję zapalną. Im dłużej żądło będzie tkwiło w ciele użądlonego, tym dłużej będą utrzymywały się objawy. W większości przypadków ustępują one po kilku godzinach i można je łagodzić.

Jak wygląda pierwsza pomoc po użądleniu pszczoły?

Ugryzła mnie pszczoła co robić? W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się żądła. Następnie można przystąpić do łagodzenia objawów użądlenia. Można to wykonać samodzielnie w domu, wybierając któryś ze sposobów:

  • przemywając użądlone miejsce wodą zmieszaną z mydłem lub innym dezynfekującym środkiem;
  • stosując zimny okład, na przykład można zawinąć kostki lodu w ściereczkę;
  • przemywając mieszanką wody z sodą oczyszczoną, która świetnie neutralizuje kwas mrówkowy;
  • stosując okład z czosnku startego na tarce czy też przepuszczonego przez praskę, który zmniejsza świąd i zaczerwienienie;
  • przykładając plaster cebuli, który szybko złagodzi ból;
  • przemywając mieszanką wody i amoniaku, dzięki czemu zmniejszona zostanie kwasowość i wyeliminowane zostaną wszystkie objawy.

Co na użądlenie pszczoły można jeszcze zastosować? W takiej sytuacji można także sięgnąć po środki antyhistaminowe lub kremy antyseptyczne, które dostępne bez recepty w aptekach. Ponadto użądlona osoba powinna być obserwowane przez około 30 minut, aby upewnić się, czy nie wystąpi u niej reakcja alergiczna. Jeśli tak się stanie, to będzie ona wymagała natychmiastowej pomocy medycznej.

Użądlenie pszczoły u osoby uczulonej na jad pszczeli - objawy

Użądlenie pszczoły u osoby uczulonej na jad pszczeli objawia się znacznie dokuczliwiej. Rozróżnia się je w kilku stopniach, a dokładnie:

  • stopień pierwszy, objawy: świąd i pokrzywka;
  • stopień drugi, objawy: opuchlizna, ból brzucha, ucisk w klatce piersiowej, nudności, biegunka, zawroty głowy, wymioty;
  • stopień trzeci, objawy: świst krtaniowy i duszności;
  • stopień czwarty, objawy: sinice, wstrząs anafilaktyczny.

Jestem uczulony na jad pszczeli i ugryzła mnie pszczoła co robić? Jeśli osoba użądlona przez pszczołę wie, że ma alergię na jad pszczeli, powinna niezwłocznie skontaktować się lub udać do lekarza, zanim pojawią się pierwsze objawy. Polecane jest także posiadanie w apteczce domowej różnych leków antyhistaminowych, adrenaliny czy też hydrokortyzonu.

Czym charakteryzuje się wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny charakteryzuje się następującymi objawami:

  • duszność, chrypka, obrzęk krtani oraz gardła;
  • skurcz oskrzeli, uczucie ściskania w klatce piersiowej;
  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • kołatanie serca i przyspieszone bicie serca;
  • zawroty głowy;
  • wymioty i nudności;
  • osłabienie lub omdlenie.

Wstrząs anafilaktyczny a pierwsza pomoc

Alergia na jad pszczeli a użądlenie pszczoły co robić? Jeśli wystąpi wstrząs anafilaktyczny, należy czym prędzej:

  • podać osobie uczulonej lek z adrenaliną (gotową ampułkostrzykawkę podaje się domięśniowo w boczną powierzchnię uda);
  • wezwać pogotowie ratunkowe;
  • jeśli u poszkodowanego nie ma poprawy, to po około 10 minutach trzeba mu podać ponownie lek z adrenaliną;
  • jeśli nadal nie przyniesie to rezultatów, a u poszkodowanego nastąpiło zatrzymanie oddechu, to trzeba natychmiast podjąć się resuscytacji i wykonywać ją aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego (prawidłowe wykonanie resuscytacji: na wysokości mostka należy zrobić 30 uciśnięć klatki piersiowej do głębokości około 6 centymetrów, z częstością około 100-120 uciśnięć na minutę, po czym zrobić 2 oddechy).

Jeśli po podaniu adrenaliny, osoba użądlona czuje się stabilnie, to i tak należy wezwać pogotowie - ponieważ objawy użądlenia mogą nawrócić w ciągu 24 godzin od zdarzenia. Czekając na przyjazd ratowników, trzeba:

  • oddalić się od miejsca występowania pszczół;
  • ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej;
  • stosować okłady na użądlone miejsce;
  • stale obserwować poszkodowanego i w przypadku nagłego pogorszenia stanu udzielić niezbędnej pomocy, na przykład w sytuacji zaniku pulsu lub oddechu przystąpić do sztucznego oddychania, lub reanimacji.

Czy można uniknąć użądlenia pszczoły?

Użądlenie pszczoły co robić, aby uniknąć tego zdarzenia? Jeśli chce się uniknąć użądlenia, to trzeba omijać miejsca pełne kwitnących roślin, kwiatów i owocujących drzew. Chodzenie boso po trawie również nie jest wskazane. Co więcej, żądlące owady zazwyczaj wybierają ciemne lub jaskrawe kolory, więc nosząc ubrania w innych barwach, też można uchronić się od użądlenia. Kolejną wskazówką może być też to, że silne perfumy, dezodoranty, płyny po goleniu działają drażniąco na te owady, więc także warto ich unikać. Należy tutaj wspomnieć o tym, że pojedyncze pszczoły nie są agresywne, ich delikatne dotknięcie sprawia, że odlatują. Inaczej jest jednak w pobliżu ich gniazda, gdzie bronią swojego miodu i potomstwa. Zabicie nawet jednego owada w takim miejscu, może spowodować zmasowany atak, ponieważ w przypadku śmierci pszczoły uwalnia się substancja chemiczna, która prowokuje pozostałe do agresji. Dlatego warto wiedzieć, co na użądlenie pszczoły może okazać się pomocne, aby złagodzić dokuczliwe objawy.

W jaki sposób pszczelarze chronią się przed użądleniami?

Podstawowym zabezpieczeniem pszczelarzy przed użądleniem tego owada jest odpowiedni ubiór. Ich strój ochronny zazwyczaj ma stonowaną, jasną barwę. Co więcej, nie posiada on frędzli i innych elementów, w które pszczoły mogą się zaplątać. Kombinezon wyposażony jest również w gumowe ściągacze, które chronią przed dostaniem się tych owadów pod strój. Dużą rolę odgrywa także kapelusz z zasłaniającą twarz siatką. Oprócz odpowiedniego ubioru ważne jest także właściwe zachowanie. Podczas pracy przy pszczołach istotne jest opanowanie, ponieważ zbyt gwałtowne ruchy mogą rozdrażnić pszczoły.

Czym różni się użądlenie osy od użądlenia pszczoły?

Pszczoła bywa często mylona z osą. Do podstawowych różnic występujących u tych owadów zalicza się między innymi:

  • wygląd (osa jest mniejsza, ma dłuższy korpus, żółto-czarny tułów; pszczoła jest większa, ma brązowy, pokryty meszkiem korpus);
  • żądło (osa ma gładkie żądło, które można z łatwością wyciągnąć po użądleniu; pszczoła ma żądło pokryte haczykami, przez co po użądleniu zostaje ono w skórze);
  • sposób żądlenia (osa może ukąsić kilka razy, pszczoła żądli tylko raz i umiera, zostawiając swoje żądło w skórze);
  • jad (osa ma dużo mniejszą ilość jadu, ale jest on bardziej złożony i silnie zasadowy, składa się z wielu antygenów: między innymi kwaśnej lub zasadowej fosfatazy; pszczoła ma dużą ilość jadu, składa się z toksycznych składników, a dokładniej z melityny - odpowiadającej za pojawienie się silnego podrażnienia w miejscu użądlenia, dopaminy - odpowiadającej za przyspieszone bicie serca, histaminy - odpowiadającej za szybki spadek ciśnienia krwi, pojawienie się duszności).

Użądlenie pszczoły nie jest groźnym zdarzeniem, o ile nie jest się uczulonym na jad pszczeli. W obu przypadkach warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium