
Jak stosować olej rokitnikowy syberyjski?
Jak wykorzystać rokitnik? Można zjadać jego owoce, choć dopiero po przemarznięciu na krzewie i zerwaniu w okresie jesienno-zimowym, stają się słodkie. Lepiej więc zastosować olej z rokitnika. Ma on intensywny pomarańczowo-czerwony kolor i oryginalny przyjemny, owocowy zapach. Najlepszy jest tłoczony z całych owoców, nie tylko z samych nasion rokitnika. Aby zachował wszystkie swoje właściwości, powinien być tłoczony na zimno, niefiltrowany, a co więcej nie należy go rafinować, dzięki czemu zachowuje cenne wartości odżywcze. Mawia się, że olej z rokitnika zawiera moc witamin, a przede wszystkim jest prawdziwym bogactwem witaminy C - więcej ma jedynie dzika róża. Co ciekawe, sam miąższ z rokitnika w 12% składa się z oleju i - jak wskazuje medycyna naturalna - każda kropla oleju z rokitnika to bogactwo antyoksydantów, pierwiastków, aminokwasów, makro i mikroelementów.
Rokitnik ma szerokie zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i w kosmetyce czy medycynie. Można go przetworzyć do postaci konfitur, dżemów, zrobić z niego nalewki i soki, dodać do pieczonych mięs oraz do ciasta, przygotować napar, który zastąpi rozgrzewającą herbatę. Natomiast olej z rokitnika ma również zastosowanie w dermatologii, kosmetologii i w pielęgnacji skóry oraz włosów. Olej z rokitnika doskonale sprawdza się do skóry dojrzałej, przesuszonej, odwodnionej, z plamami pigmentacyjnymi. Można go dodać do balsamu do ciała. Olej z rokitnika odżywi i sprawi, że skóra nawilżona takim domowym balsamem stanie się miła w dotyku, miękka, elastyczna, delikatna, a efekt można podtrzymać dodając kilka kropli oleju do codziennej kąpieli.
Jak stosować olej z rokitnika na twarz?
Obok dostępnych przetworów z rokitnika - olej stanowi składnik gotowych kremów i maseczek do twarzy. Taki preparat można przygotować również samodzielnie. W odpowiednich proporcjach mieszając glicerynę, eucerynę i olej z rokitnika. Krem należy dość szybko zużyć. Można również zastosować olej jako serum czy maskę do twarzy. Należy nałożyć cienką warstwę na oczyszczoną skórę, delikatnie wmasować lub wklepać. Pozostawić na kwadrans, po czym zmyć lub usunąć papierowym ręcznikiem. Cera będzie dobrze nawilżona, zaczerwienienia mogą stać się mniej widoczne, a dodatkowo może poprawić się napięcie skóry. Wybierając kosmetyki przeciwsłoneczne, szczególnie do twarzy, warto zwrócić uwagę na skład - czy zawierają rokitnik. W medycynie naturalnej mawia się, że jest on naturalną ochroną przed promieniami UV. Ze względu na swoje właściwości, olej z rokitnika jest dobrym wyborem dla skóry dojrzałej, ze zmarszczkami i oznakami starzenia się skóry. Zawarte w oleju z rokitnika naturalne wartości odżywcze mogą spowalniać procesy starzenia, dzięki przeciwutleniaczom, karotenoidom, witaminie C oraz witaminie E. Prawdziwe bogactwo z natury.
Jak więc stosować olej z rokitnika na skórę i włosy?
Olej z rokitnika może pomagać w przypadku oparzeń słonecznych i łagodzić podrażnione promieniami słonecznymi miejsca. Skóra przegrzana piecze, swędzi, jest czerwona i obolała, czasem pojawiają się na niej pęcherze. Żeby jej ulżyć, warto wpierw wziąć chłodzący prysznic, zmyć pozostałości kosmetyków z filtrami, a następnie nałożyć na zaczerwienione miejsce olej z rokitnika. Przynosi on ulgę, nawilża, jak też może wesprzeć szybszą regenerację poparzonej skóry. Na co pomaga rokitnik? Olej dobrze pomaga zregenerować uszkodzony naskórek, dlatego dużo mówi się o tym, że rokitnik doskonale sprawdza się także w codziennej pielęgnacji ciała.
Jak już zauważyliście, rokitnik ma szerokie spektrum działania. Dlatego też stosuje się go między innymi w kuracjach naturalnych dla wzmocnienia włosów. Dla osób, które zmagają się z wypadaniem włosów, ich osłabieniem to z pewnością znany składnik w drodze po odbudowę i zdrowe, mocne włosy. Jednym ze sposobów stosowania oleju z rokitnika na włosy może być regularne wcieranie oleju w skórę głowy między jednym a drugim myciem. Można także obficie nałożyć olej z rokitnika na skórę, pozostawić na całą noc, a rano zmyć szamponem, jak zwykle. Ważne jest, aby olej dobrze wmasować w skórę, w ten sposób szybciej przenika do cebulek włosów. Wcierki z oleju z rokitnika można kupić w postaci gotowych preparatów albo na bazie oleju przygotowywać je samodzielnie. Ten zimnotłoczony olej można połączyć z innymi olejami np. arganowym lub olejem z czarnuszki. Tak wartościowy rytuał dla pielęgnacji włosów warto powtarzać co najmniej dwa razy w roku: po zimie oraz po lecie, czyli wtedy, kiedy włosy są najbardziej osłabione czynnikami zewnętrznymi.
Dla osób, które mają długie, ale matowe i zniszczone włosy olej z rokitnika może stanowić świetny i naturalny sposób na ich odżywienie i nadanie naturalnego blasku. Dzięki olejowaniu dobroczynnym olejkiem z rokitnika, włosy staną się gładkie i miękkie w dotyku. Odrobinę oleju można każdorazowo po umyciu wetrzeć w końcówki włosów - takie naturalne serum domknie łuski, ułatwi rozczesywanie i będzie chronić włosy przed uszkodzeniami, które mogłyby nasilić łamliwość włosów.
Olej z rokitnika - właściwości
Olej z rokitnika zimnotłoczony ma właściwości, które w medycynie naturalnej i wierzeniach ludowych są uznawane za właściwości lecznicze. Jak stosować tłoczony na zimno olej z rokitnika i w jakich schorzeniach warto po niego sięgać?
Tłoczony na zimno olej z owoców rokitnika doskonale działa na skórę tłustą i problematyczną, a także w przypadku skóry suchej. Posiada moc dobroczynnych właściwości, które mogą wspomagać leczenie chorób, trudno gojących się ran, łagodzenie blizn i stanów zapalnych, a stosowany wewnętrznie - może korzystnie wpływać na błony śluzowe, naturalnie chronić żołądek i mieć korzystny wpływ na działanie układu pokarmowego.
Jesteście ciekawi, jakie może mieć zewnętrzne zastosowania? Powszechnie uważa się, że olej rokitnikowy może chronić przed uszkodzeniami naskórka i pomagać w pielęgnacji skóry suchej, łagodząc zaczerwienienia i przyspieszając gojenie się naskórka. Jak wskazują wierzenia przekazywane od lat wśród pokoleń - po rokitnikowy olej sięgano również w przypadku odmrożeń! Dzięki dużej zawartości karotenoidów, które w połączeniu z witaminą C oraz witaminą E chronią skórę przed efektami przedwczesnego starzenia się i wolnymi rodnikami, a jego spożywanie może pomóc we wzmocnieniu odporności - ten olej ma niesamowitą moc! Co więcej, rokitnikowy olej należy do tych, które mogą wzmacniać kondycję włosów i skóry głowy, poprawiać koloryt skóry i jej jędrność, spowalniać procesy starzenia, a wystarczy już niewielka, cienka warstwa oleju jako codzienny rytuał, nawet 2 razy dziennie! Niesamowite, jakie ciekawostki na temat natury można poznać sięgając do dawnych metod i receptur!
Pamiętajcie jednak, bo również nie od dziś wiadomo - jeśli rokitnikowy olej stoi dłuższy czas to może na dnie butelki wytrącać się osad, a płynne dobro może delikatnie mętnieć, podobnie jak olej z wiesiołka, olej z pestek dyni i inne niefiltrowane, nieprzetworzone oleje tłoczone na zimno. Wszystko to znaki natury, bo u nas pozyskiwanie oleju jest procesem, w którym szczególnie troszczymy się o zachowanie pełni mocy natury!
Zastosowanie oleju rokitnikowego
Od lat stosowano tłoczony z rokitnika olej - tak w formie do picia prosto z łyżeczki lub dodając do dań na zimno lub przestudzonych, jak i do zewnętrznego stosowania - jako wcierkę, olejek na skórę lub do robienia okładów. Olej rokitnikowy zyskuje coraz większą popularność, jego bogaty skład i szczególne, dobroczynne właściwości sprawiają, że jest coraz chętniej wybierany. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji i nie potrzeba go dużo, by zauważyć, w jaki sposób działa na skórę twarzy, ciała i na włosy. Jednak istotne jest regularne stosowanie, by zauważyć długotrwałe efekty. Olej z rokitnika można mieszać z innymi olejami, a także dodawać do ulubionych kosmetyków. Podczas pierwszego użycia warto sprawdzić, czy nie zabarwił skóry, ponieważ ma silne działanie koloryzujące i może pozostawiać pomarańczowy kolor wszędzie gdzie tylko się pojawi. Jeśli tak się stanie, lepiej użyć go mniej albo na bazie oleju przygotować mieszankę, która da się potem z łatwością zmyć.
Olej tłoczony z owoców rokitnika syberyjskiego nie jest tak delikatny jak olej kokosowy czy olej z nasion rzepaku. Prawdziwy olej rokitnikowy ma pomarańczowo-czerwony kolor oraz oryginalny, przyjemny aromat. Przed użyciem oleju upewnijcie się, że Wasze ubrania lub kuchenne przybory nie zostaną zniszczone lub wykorzystajcie te, których Wam nie szkoda. ;) Jak wspominaliśmy - już kilka ml oleju może barwić skórę, ubrania, blat kuchenny i wszystko co napotka po drodze. To kolejny znak, że przygotowując szczególnie domowe kosmetyki, maseczki i balsamy, powinniście zadbać o odpowiednie stężenie zimnotłczonego rokitnikowego oleju. Zbyt wysokie stężenie wcale nie znaczy, że olej będzie szybciej lub lepiej działał w pielęgnacji cery lub włosów. ;)
Wśród przeciwwskazań do stosowania należy jednak zwrócić uwagę na to, że:
- Kobiety w ciąży mogą stosować olej z rokitnika, ale tylko po uprzednim skonsultowaniu z lekarzem.
- Zapalenie trzustki lub wątroby, kamica żółciowa czy ostre zapalenie woreczka żółciowego są przeciwwskazaniem do spożywania oleju z rokitnika.
- Należy dbać o właściwą dzienną porcję oleju z rokitnika i nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia.
Roślinny olej z rokitnika należy zatem stosować rozważnie i mieć na uwadze swój stan zdrowia.
Jeśli nie korzystasz z naturalnego oleju z rokitnika, zwróć uwagę wybierając kosmetyki - szczególnie te naturalne - warto pokusić się na takie, które mają w składzie olej z rokitnika. Zadba on o skórę, jej napięcie i odżywienie, a latem może stanowić naturalny ratunek po opalaniu. Zadziała jak okład, ulży, przyspieszy regenerację naskórka. Warto zaopatrzyć się w buteleczkę oleju i mieć na wszelki wypadek, tym bardziej, że nie trzeba go przechowywać w lodówce, a wystarczy umieścić w zamykanej szafce. Kto raz przekona się do tego oleju, ten zechce stosować go już ciągle. Nic w tym dziwnego, bo jest naprawdę skuteczny.