Kompot z miodem to idealny napój na letnie ciepłe dni podawany na zimno, ale także na chłodne zimowe wieczory jako rozgrzewający napój. Różnorodność smaków jaką można otrzymać dzięki różnym mieszankom owoców zapewnia stałe urozmaicenie napoju, przez co nigdy nam się nie znudzi.
Możliwości przygotowania kompotów jest wiele, poniżej przedstawię kilka opcji szybkiego podania tego tradycyjnego napoju.
Najlepszym dodatkiem do domowego obiadu jest właśnie kompot. Pyszny owocowy napój nie tylko smakuje rewelacyjnie, ale także jest dużo lepszym rozwiązaniem niż niezdrowe kupne gazowane napoje.
Kompot z jabłek z miodem oraz miętą
Jest to idealna opcja na upalne dni. Podawany z lodem i miętą zapewni orzeźwienie i poczucie świeżości. Czego potrzebujemy do stworzenia kompotu z jabłek z miodem?
- 4 jabłka
- garść rodzynek (opcjonalnie)
- 3-4 goździki
- 2 łyżki miodu
- 10 listków mięty
- 2 suszone gruszki
- 2 litry wody
W dużym garnku gotujemy wodę, dodajemy pokrojone w ósemki jabłka razem ze skórką z usuniętymi gniazdami nasiennymi, suszone gruszki, rodzynki, goździki i gotujemy 20 min. Pod koniec dodajemy miód i miętę, przykrywamy i odstawiamy na 10 min. Kompot serwujemy z kostkami lodu na zimno. Możemy również dodać do kompotu szczyptę cynamonu i kardamonu i podawać go na ciepło w chłodniejsze dni.
Kompot z rabarbaru z miodem
W czasie sezonu rabarbarowego wspaniałym pomysłem będzie przygotowanie kompotu właśnie z tych liści.
Rabarbar jest źródłem witamin z grupy A, C oraz E. Jest bogaty w potas, kwas foliowy oraz błonnik, zawiera również magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń. Jedną z jego podstawowych zalet jest to, że dostarcza nam bardzo dużo ważnych dla zdrowia antyoksydantów.
Rabarbar jest bardzo niskokaloryczny – w 100 gramach znajduje się 21 kalorii. Dodatkowym atutem jest to, że jest niskoglikemiczny, dzięki czemu mogą spożywać go również osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Jak przygotować więc kompot z rabarbaru z miodem? Będziemy potrzebować:
- rabarbar 1/2 kg
- woda 3 litry
- miód 4 łyżki
- cukier (opcjonalnie)
Rabarbar należy obrać ze skórki. Zrywamy wierzchnią skórkę i odcinamy liście jeśli takie znajdują się na łodygach rabarbaru. Każdą łodygę rabarbaru kroimy w kawałki i bardzo dokładnie myjemy. Przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy do momentu, aż rabarbar będzie miękki, niemalże się rozpadnie. Kompot przelewamy przez sitko. Dodajemy do ciepłego miód, aby się rozpuścił i dosładzamy cukrem wedle uznania. Ilość cukru już zależy od tego, czy chcemy kwaskowy kompot, czy też bardziej słodki. Dobrym pomysłem jest również zblendowanie kompotu, tak aby wykorzystać rabarbar w całości.
Niestety, oprócz wyżej wspomnianych zalet wiążących się ze spożywania rabarbaru, posiada on dużo kwasu szczawiowego. Składnik ten jest groźny dla organizmu, ponieważ znacząco przyczynia się do wypłukiwania wapnia z kości oraz psucia zębów. Przez co osoby cierpiące na osteoporozę lub niedobory wapnia powinny ostrożnie i z umiarem spożywać tą roślinę. Powinniśmy również zrezygnować ze spożywania rabarbaru, jeśli cierpimy na kamicę nerkową.
Kompot z gruszek z miodem na zimę
Na zimowe wieczory wspaniałym pomysłem będzie przygotowanie jeszcze w trakcie sezonu owocowego pysznego kompotu gruszkowego z cynamonem i goździkami. Gruszki wykorzystywane do przygotowania kompotu powinny być dojrzałe, ale jednocześnie twarde. Czego będziemy potrzebować do przygotowania kompotu z gruszek z miodem?
- 3 kg gruszek
- 3 l wody
- 300 g cukru (lub więcej)
- mód (łyżkę na każdy słoik)
- cynamon
- goździki (po 2-3 do każdego słoika)
- opcjonalnie: sok wyciśnięty z cytryny
- umyte słoiki z nakrętkami
Gruszki myjemy i obieramy ze skórki. Usuwamy gniazda nasienne, a owoce kroimy w ósemki i dodajemy sok wyciśnięty z cytryny. Gruszki upychamy ciasno do słoików, dodajemy także po 2-3 sztuk goździków do każdego słoika i posypujemy cynamonem.
W garnku zagotowujemy wodę z cukrem i następnie zalewamy nim owoce w słoikach. Następnie na dnie dużego garnka układamy ściereczkę lub kilka warstw ręcznika papierowego, ustawiamy słoiki z kompotem w taki sposób, aby nie dotykały zarówno brzegów garnka, jak i siebie nawzajem. Zalewamy wodą do 2/3 wysokości słoików i pasteryzujemy przez 20 minut od momentu zagotowania wody. Kompot z gruszek z miodem na zimę przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu.
Kompot z suszu z miodem
Kompot z suszu to tradycyjna potrawa, którą spożywamy w czasie wigilii Bożego Narodzenia. Nie każdemu pasuje jego smak, dlatego często jest pomijany. A to błąd! Odpowiednio przygotowany, z dodatkiem miodu i przypraw zadowoli nawet bardzo wybrednych smakoszy. Kompot z suszu z miodem jest bardzo zdrowy, a według staropolskich wierzeń miał zdolność przedłużania życia.
Według staropolskich wierzeń przygotowanie kompotu z suszu miało pewne magiczne znaczenie: dodawane do niego jabłka były symbolem miłości i pokoju, gruszki miały dawać siłę i zapewniać bogactwo, figi gwarantowały płodność, a śliwki ochraniać przed złą energią.
Kompot z suszu zawdzięczamy Łemkom, którzy każdego lata zbierali i suszyli owoce, aby korzystać z witamin zawartych w owocach podczas zimy w formie kompotu. Co wchodzi w skład tradycyjnego kompotu z suszu? Jabłka, gruszki i śliwki węgierki. Smak kompotu możemy również wzbogacić cynamonem lub miodem, dodając w ten sposób kolejne zdrowotne właściwości do naszego napoju.
Do przygotowania tego napoju będziesz potrzebować:
- 3 l wody
- 300 g suszonych śliwek
- 200 g suszonych jabłek
- 200 g suszonych gruszek
- skórka obrana z 2 cytryn
- kawałek kory cynamonowej
- 5 goździków
- 3 łyżki miodu
- 1 garść rodzynek
Umieść wszystkie składniki (oprócz miodu) w dużym garnku. Wlej 3 litry wody. Podgrzewaj na średnim ogniu około 30 minut. Po zagotowaniu wyciągnij skórkę z cytryny i cynamon.
Po ostudzeniu możesz dosłodzić kompot miodem.
Właściwości prozdrowotne kompotu z suszu z miodem
W kompocie z suszu znajdziemy szereg witamin z grupy B a także A, C, E oraz K. Jak wiemy witamina A odpowiada za poprawę wzroku oraz ogólny stan cery. Witamina C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga odporność oraz jest stosowana w leczeniu nadciśnienia. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek poprzez niszczenie wolnych rodników. Witamina K odgrywa ważną rolę przede wszystkim w procesie krzepnięcia krwi wspomagając i przyspieszając tworzenie się zakrzepów po zranieniu. Natomiast witaminy z grupy B są odpowiedzialne przede wszystkim na prawidłową pracę układu nerwowego.
Poza witaminami w kompocie z suszu znajdziemy minerały - potas, magnez i żelazo, a więc kompot pozytywnie wpływa na układ krążenia, wspomaga pamięć i koncentrację. Zapobiega również powstawaniu anemii dzięki związkom zawierającym żelazo, a jod zawarty w gruszkach dobrze wpływa na osoby z niedoczynnością tarczycy.
Domowy kompot to świetna alternatywa dla kupnego soku w kartonach, który warto pić zamiast przetworzonych produktów. Kompot można zrobić na wiele sposobów, korzystając z owoców, które akurat królują na straganach i są w szczycie swojej świeżości. W zależności od sezonu wariancje kompotów mogą być przeróżne: od jabłek, rabarbaru, przez gruszki, porzeczki, truskawki czy susz w trakcie zimowego czasu. Korzystając z sezonowych owoców kompot będzie źródłem wielu witamin i umili rodzinne posiłki.