Miód z pasieki czy z supermarketu?
Miód z pasieki czy z supermarketu?

Miód to jeden z nielicznych produktów spożywczych, który skrywa w sobie cały wachlarz właściwości wspomagających zdrowie. Mimo swojej kaloryczności, stosowany z umiarem i rozsądnie, nie będzie tylko słodkim dodatkiem do herbaty, czy kawy, ale może wspomóc nasz organizm w walce z sezonowymi infekcjami bakteryjnymi - dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym, ze stanami zapalnymi, czy nawet niektórymi schorzeniami. Jakim jest na przykład - nadciśnienie. Stosowany jest bardzo często przy bólu gardła, przeziębieniu, czy jako środek wykrztuśny. Regularne jego spożywanie w małych ilościach w wielu badaniach naukowych zostało potwierdzone, iż posiada pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jest on skarbnicą aż 26 aminokwasów, 21 pierwiastków (jak między innymi potas, fosfor, magnez, żelazo, molibden, chlor, wapń) i wielu witamin (A, B1, B2, B6, B12, C, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotynę). W ten sposób możemy nie tylko cieszyć się jego słodyczą i smakiem, ale i uzupełnić przy okazji braki konkretnych mikroelementów w organizmie. A nikomu nie trzeba tłumaczyć, że brak lub niedobór jakiegokolwiek pierwiastka wpływa bardzo negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jako przykładem możemy posłużyć się fosforem, którego niedobory skutkują pojawieniem się anemii, która wpływa na zmniejszenie dotlenienia organizmu na poziomie komórkowym, co wiąże się z wystąpieniem pogorszenia kondycji oraz zwiększa zmęczenie i spadkiem odporności.

Miód posiada również właściwości uspokajające i wyciszające układ nerwowy, co korzystnie wpłynie na poprawę jakości snu. A jego bakteriobójcze działanie za to wspomaga gojenie się ran. Wymieniliśmy tylko nieliczne przykłady zastosowań miodu. Ale aby cieszyć się z nich w pełni i czerpać jak najwięcej korzyści musimy zadbać o to, żeby miód był jak najlepszej jakości i przede wszystkim był naturalny.

Gdzie kupować miód?

Jeżeli chodzi o pytanie gdzie najlepiej zakupić miód to sprawa nie jest jednoznaczna. Czy lepiej wybrać jednak miód bezpośrednio z pasieki, co w większości przypadków wymaga po pierwsze poświęcenia większej ilości czasu na odnalezienia najbliższej pasieki i po drugie nadrobienia paru kilometrów, żeby tam się dostać. Czy może lepiej zakupić miód razem z innymi produktami w pobliskim supermarkecie? W super czy hipermarketach można znaleźć miód o dobrej jakości, i nawet pochodzący z okolicznej pasieki. Ale nie zdarza się to za często. Głównie duże sieci sklepów większość swoich produktów pozyskują od masowych producentów, u których jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Oraz pytanie czy, aby na pewno miód sklepowy jest tak samo zdrowy jak miód prosto z pasieki. Na które odpowiedź w większości przydatków jest negatywna. Miody z półek sklepowych mogą przechodzić szereg „ulepszeń”. O których nie zawsze informuje nas producent na etykiecie i mogą posiadać w swoim składzie dodatkowe składniki mające na celu ulepszenie wizualne miodu. Jak na przykład poprawić konsystencję, kolor czy zapach. Najczęściej takie „ulepszenia” są uzyskiwane przez nadmierne podgrzewanie. Rezultatem takiego zabiegu jest odwrócenie procesu krystalizacji i miód dłużej pozostaje w formie płynnej lub nawet nigdy się już nie skrystalizuje. Efekt ten uzyskiwany jest przy użyciu za dużej temperatury. Mimo, iż miód będzie miał formę płynną to jednocześnie traci swoje właściwości odżywcze.

Ale co to jest w ogóle ta krystalizacja?

Jest to proces naturalny, któremu ulega miód. Jest to nic innego niż jego tężenie. Świeży miód występuje w postaci płynnej, nazywanej również potoką. Następnie zaczyna sklejać się w grudki, co prowadzi do całkowitej jego krystalizacji i taki miód traci płynność i konsystencją zaczyna przypominać masełko. Mamy wiele rodzajów miodu, jak miód rzepakowy, wielokwiatowy, gryczany. I u każdego proces ten zachodzi z inną szybkością. Ilość glukozy ma na to duży wpływ i dlatego miód rzepakowy krystalizuje najszybciej. W innych miodach mogą również powstawać warstwy mas, gdzie na dnie osiadają kryształki glukozy, a nad nią dalej w formie płynnej znajduje się miód z przewagą fruktozy. Również sposób przechowywania i temperatura otoczenia wpływa na te procesy. Najważniejsze jest to, że naturalna krystalizacja nie zmniejsza wartości odżywczych miodu! Jest to też proces odwracalny i kiedy podgrzejemy słoik z skrystalizowanym miodem w temperaturze do 40 stopni Celsjusza to miód na nowo powróci do wyjściowej formy płynnej. Ważne jest, aby nie przekroczyć tej temperatury, gdyż wtedy tracimy walory odżywcze.

Kupując miód prosto z pasieki, wiemy również kiedy ten miód został wyprodukowany i czy przechodził jakieś procesy. Przede wszystkim jednak decydując się na zakup miodu prosto z pasieki mamy pewność, że jest to miód naturalny, a nie sztuczny.

Miód sztuczny to produkt syntetyczny, wykonany przez człowieka, a nie przez pszczoły. Naśladuje wyglądem i smakiem miód naturalny. Składa się on cukrów prostych (fruktozy i glukozy) uzyskanych z polisacharydów jakim jest sacharoza czy izoglukoza. Częstym produktem bazowym do wykonania sztucznego miodu jest syrop ziemniaczany. Ogrzewany jest on w roztworze z dodatkiem słabych kwasów, które działają jako katalizatory reakcji rozpadu polisacharydów. W kolejnych etapach dodawane są barwniki, różnorakie aromaty i esencje smakowe. Imitujące wygląd i smak miodu. Często w takim wypadku na etykiecie na pierwszym miejscu znajdować się będzie napis: cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, a na dalszych miejscach: sztuczne barwniki. Najlepsze co można wtedy zrobić, widząc taką etykietę to odłożyć taki słoik na półkę. W konsekwencji tak uzyskany miód pozbawiony jest swoich unikatowych składników, które znajdujemy w naturalnie otrzymanym miodzie. Nie posiada żadnych właściwości prozdrowotnych. W tanim, sklepowym, sztucznym miodzie niestety mogą znajdować się pestycydy, antybiotyki czy nawet metale ciężkie. Często na słoiczkach miodu sklepowego znaleźć możemy informacje „zbierany w krajach UE”, w takim wypadku nie wiemy z jakiej pasieki pochodzi miód i nie jest to dobra informacja. Taki miód może być mieszaniną różnych miodów i przez to też nie być świeży. Miody z takich mieszanin często spędzają dużo czasu w transporcie, podczas którego wielokrotnie zmienia się temperatura otoczenia i nasłonecznienie. Wszystko to sprawia, że większość miodów sklepowych jest niezdrowa.

Dlaczego warto wybrać miód z pasieki?

Wybór miodu z konkretnej pasieki daje nam gwarancję jakości. Daje nam 100% pewność, której brak przy wyborze supermarketu, że miód jest prawdziwy. Umożliwia sprawdzenie pochodzenia i jego rodzaju. Bardzo często wokół pasiek odnaleźć możemy uprawy roślin, z których pszczoły czerpią nektar na własną produkcję. Często plantacje te należą i są pielęgnowane przez tych samych właścicieli. Ponad to, w przypadku kupna miodu prosto z pasieki jesteśmy w stanie sprawdzić, czy taki miód został wcześniej poddany nadmiernej obróbce, albo czy nie był przechowywany przez dłuższy okres czasu. Wszystkie takie aspekty wpływają bardzo negatywnie na właściwości, które posiada w sobie to złote lekarstwo.

Możemy też sprawdzić, czy pszczoły produkujące miód są zdrowe i czy dana pasieka odwiedzana regularnie jest przez lekarza weterynarii, który dba o zdrowie pszczół.

Podsumowując, jako konsument posiadamy prosty wybór. Po miód możemy sięgnąć na półkę sklepową w najbliższych supermarkecie, lub jako świadomy konsument poszukać lokalnej pasieki. Produkującej miód naturalny.  Z lokalnych kwiatów. Wspieramy w ten sposób konkretne osoby, często są to wielopokoleniowe rodziny, które znają się jak nikt inny na tym co robią. Są skarbnicą wiedzy na temat miodu i pszczół. Zmniejszamy odcisk węglowy, bo nie kupujemy słoiczka miodu, który pokonał pół Europy. Przez co dbamy dodatkowo o naszą planetę i lokalne polskie gospodarstwa. A nie przyczyniamy się do wspierania ogromnych sieci sklepów, które często należą do zagranicznych koncernów. Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiązać dylemat gdzie najlepiej kupić słoiczek miodu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium