Miód kremowany - co to jest?
Miód kremowany - co to jest?

Miód kremowany to czysty surowy miód, który został zgranulowany do gładkiej konsystencji. Jest to najpopularniejszy rodzaj miodu wyspach i zyskuje coraz większą popularność w Stanach a i powoli w Polsce. Miód w kremie ma wyjątkową konsystencję masła i jest idealny do smarowania tostów lub dodawania do gorących herbat.

Miód kremowany co to jest?

Miód kremowany to miód, który został przetworzony w celu kontrolowania krystalizacji. Miód kremowany ma gładką, łatwą do rozsmarowania konsystencję i jaśniejszy kolor niż płynny miód tego samego rodzaju kwiatowego. Sposób wytwarzania miodu kremanowanego został po raz pierwszy opatentowany w 1935 roku, a od tego czasu opracowano inne metody. Miód kremowany zawiera dużą liczbę małych kryształków, które zapobiegają tworzeniu się większych kryształów, które mogą wystąpić w nieprzetworzonym miodzie. Przetwarzanie daje również miód o gładkiej konsystencji do smarowania. Ponieważ w miodzie krystalizuje glukoza, a kryształy glukozy są naturalnie czysto białe, miód w kremie jest zawsze jaśniejszy niż miód płynny tego samego rodzaju kwiatowego.

Jak kremować miód?

Miód kremowany powstaje poprzez dokładne połączenie drobno granulowanego miodu („kryształy nasion”) z płynnym miodem, a następnie przechowywanie mieszanki w chłodnej temperaturze. Kryształy nasion stanowią podstawę do tworzenia mniejszych, mniej gruboziarnistych kryształów niż te, które rozwijałyby się naturalnie, dając gładką, kremową konsystencję. Po zakończeniu procesu ubity miód nie powróci do postaci płynnej, gdy będzie przechowywany w temperaturze pokojowej. Kryształki cukru nadają bitej jaśniejszy kolor niż jej wersja z płynnym miodem.

Istnieją dwie podstawowe metody kremowania miodu: metoda Dyce’a wymagająca pasteryzacji miodu oraz technika wykorzystująca surowy miód, ale nie wymagają pasteryzacji.

Metoda Dyce'a

W 1931 roku Elton J. Dyce opublikował badanie na temat fermentacji i krystalizacji miodu, w którym stwierdzono, że na jakość rynkową granulowanego miodu bezpośrednio wpływa wielkość kryształów miodu. Miód tworzący drobne kryształki jest smaczniejszy i bardziej satysfakcjonujący dla osoby, która go spożywa, niż miód zawierający grube, ziarniste kryształki. Każdy miód, aby mógł być sprzedawany z powodzeniem, powinien mieć drobne kryształy. Szybka krystalizacja daje małe kryształy i lepszy miód. Na podstawie tego badania Dyce opatentował metodę kontrolowania krystalizacji miodu, aby uzyskać coś, co nazywamy miodem kremowym. Opatentowana metoda Dyce’a produkuje miód o gładkiej, jędrnej konsystencji.

Wraz ze wzrostem wilgotności i ciepła miód może fermentować, ponieważ naturalne drożdże zaczynają żywić się glukozą. W procesie fermentacji powstaje dwutlenek węgla (co powoduje pienienie i zapach drożdży), etanol i kwasy octowe. Zmiany te wpływają na wygląd, smak i aromat miodu. Surowy miód, jak wspomnieliśmy, naturalnie się krystalizuje. Gdy zachodzi krystalizacja, cukier wytrąca się z roztworu, wilgotność w pojemniku wzrasta, tworząc lepsze środowisko do fermentacji. Proces wytwarzania ubitego miodu przez Dyce’a polega na pasteryzacji w celu zabicia tych drożdży i rozpuszczenia istniejących kryształów w miodzie. Pasteryzacja miodu wymaga wysokiej temperatury, filtrowania i szybkiego chłodzenia w celu utrzymania jakości miodu. Metoda Dyce’a jest najbardziej odpowiednia dla komercyjnych pszczelarzy i jest najczęściej stosowana przez nich,

Technika bez pasteryzacji z użyciem surowego miodu

Pszczelarze przydomowi lub inni, którzy chcą mieć domowy miód b, mogą preferować technikę produkcji miodu kremowanego z surowym miodem (tj. nie pasteryzowany). Jest to prostsze, nie wymaga specjalnego sprzętu i może być wykonane w małych partiach przy niewielkim wysiłku.

Metoda Dyce’a wytwarzania miodu kremowanego wymaga pasteryzacji i filtrowania. Proces ten jest podobny do stosowanego przez wielu komercyjnych dostawców przetworzonego, płynnego miodu. Przetwarzanie miodu może negatywnie wpłynąć na niektóre korzystne aspekty surowego miodu. Jednak dzięki metodzie bez pasteryzacji kremowany miód jest nadal surowy i nie traci wartości odżywczych.

Wszystko, czego potrzebujesz do tej metody, to trochę istniejącego miodu w kremie, aby zapewnić kryształki nasion i surowy, płynny miód. Możesz kupić już gotowy kremowany miód, użyć partii miękkiego miodu lub drobno zmielić wcześniej skrystalizowany miód, aby użyć go jako startera do produkcji kremowanego miodu.

W pojemniku z szerokim otworem dokładnie wymieszaj starter z płynnym, surowym miodem w proporcji 1:10 kryształków na płynny miód. Uszczelnij pojemnik i umieść go w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze około 12,8 ° C na jeden lub dwa tygodnie, aby całkowicie skrystalizował w konsystencję nadającą się do smarowania. I tym sposobem już wiesz jak zrobić miód kremowany w domu.

Ciekawostki o miodzie kremowanym

  • Często miód kremowany sprzedawany jest po wyższej cenie ze względu na swoją gęstość, niepowtarzalny smak i aromat oraz walory odżywcze. Wielu rodziców lubi kremowany miód, ponieważ jego gęstość zapobiega rozlewaniu i bałaganowi w kuchni; dodatkowo kremowany miód to idealne śniadanie lub przekąska dla dzieci.
  • Miód w kremie jest tak samo pożywny jak miód płynny. Wiele osób jest zaskoczonych słysząc, że miód w kremie jest tak samo odżywczy jak miód płynny. Nie ma różnicy w korzyściach zdrowotnych, jakości lub wartości antybiotyków. Jedyną różnicą jest to, że miód kremowany ma gęstą i pełną konsystencję w porównaniu z miodem płynnym. Ponadto miód kremowany jest mniej brudzący niż miód płynny, który idealnie nadaje się na śniadanie lub popołudniową przekąskę dla dzieci. Miód w kremie jest niesamowicie gęsty, bogaty w smaku, gładki i łatwo się rozsmarowuje; kremowy miód można posmarować chlebem tostowym na śniadanie lub jabłkami i gruszkami na popołudniową przekąskę.
  • Miód w kremie to nie to samo, co ubity miód. Wiele osób uważa, że miód kremowany to ubijany płynny miód, jak masło; jest to jednak tylko błędne przekonanie. Miód kremowany jest skrystalizowany, a nie ubijany. Jeśli ubijesz płynny miód, jest on w rzeczywistości niebezpieczny, ubijanie miodu może wprowadzić wilgoć i bakterie do mieszanki. Ubijanie miodu w płynie również nie daje gęstej, bogatej jakości miodu kremowanego. Dlatego uważaj na przepisy, które wymagają ubijania miodu.

Czy miód kremowany jest zdrowy?

Może się kiedyś zastanawiałeś czy ten pyszny i gęsty przysmak o nazwie kremowany miód jest dla mnie dobry? Kremowany miód coraz częściej staje się podstawą w gospodarstwie domowym i bardzo często pojawia się w codziennej diecie wielu ludzi.

W zasadzie miód kremowany to po prostu miód, w innym stanie. Oznacza to, że składniki odżywcze obecne w zwykłym miodzie są takie same jak w naszym kremowanym miodzie.

Kiedy myślisz o miodzie, kremowanym lub nie, prawdopodobnie myślisz tylko o jednym słowie: cukier. I nie da się temu zaprzeczyć; miód to czysty cukier – czyli naturalny cukier. Pszczoły miodne spożywają bogaty nektar kwiatów i wewnętrznie zmieniają jego skład, tworząc gęsty, lepki miód, który znamy i kochamy. Naszym zdaniem cukier, który jest wytwarzany naturalnie i spożywany na surowo, jest z pewnością lepszy niż jakikolwiek cukier, który został zsyntetyzowany lub ugotowany w laboratorium.

  • Miód zawiera śladowe ilości białka, enzymów, witamin i minerałów
  • Bogate przeciwutleniacze są naturalnie obecne w miodzie, które pomagają w ogólnym zdrowiu komórek, zwalczając wolne rodniki (przyczyniające się do raka, chorób serca, astmy i udarów)
  • Właściwości antybakteryjne miodu sprawiają, że jest niezwykle łagodzący kaszel i ból gardła, ponieważ miód pokryje gardło i zmniejsza stany zapalne i bakterie (najskuteczniejszy, gdy jest przyjmowany sam)
  • Surowy miód naturalnie zawiera pyłki kwiatów, z których pszczoły miodne zbierają nektar; jedząc surowy miód, twoje ciało może powoli uodpornić się na te pyłki i znacznie zredukować alergeny sezonowe. W takim przypadku wybór miodu z dzikich kwiatów (z którego wykonane są wszystkie nasze odmiany miodu w kremie) maksymalizuje ulgę, ponieważ narazisz swój układ odpornościowy na znacznie szerszą grupę pyłków.

Biorąc to wszystko pod uwagę, zbyt wiele dobrego nadal nie jest dla ciebie dobre - życie polega na umiarze. Ale jeśli dasz nam wybór między miodem a dosłownie jakimkolwiek innym rodzajem cukru, dobrze jest wybrać naturalny cukier w postaci miodu. A już znamy odpowiedź na pytanie czy miód kremowany jest zdrowy i brzmi ona tak! Dlatego nie wahaj się i jeśli wolisz miód kremowany śmiało po niego sięgaj, bo jego właściwości prozdrowotne i odżywcze są takie same jak innych miodów.

Jednak nie wszystkie miody są sobie równe, a kupujący powinni zawsze szukać czystego, surowego miodu, wybierając miód zamiast innego syntetycznego słodzika. Dzieje się tak dlatego, że czysty, surowy miód nie został zmieniony, a co za tym idzie jego naturalne właściwości pozostają.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium