Pierniczki z miodem
Pierniczki z miodem

Pierniczki to idealne przysmaki na święta. Są nie tylko pysznym przysmakiem na wigilijnym stole, ale także sprawiają wiele radości podczas ich przygotowywania i zdobienia. Wspaniale jest zachęcić najmłodszych członków rodziny do wspólnych wypieków i zdobienia ciasteczek. Poniżej przedstawiam dwa pomysły na pierniczki z miodem – w formie mniej typowej, tradycyjnej oraz bardziej popularne, w opcji szybszej. Dla porównania zachęcam do przygotowania obu opcji, by porównać i wybrać swój ulubiony przepis.

Tradycyjne pierniczki z miodem

Fefernuski – czyli tradycyjne pierniczki przygotowywane przed świętami. Są tak wpojone w naszą kulturę, że zostały ujęte w spisie produktów tradycyjnych. Są one wyjątkowe, ponieważ w  ich składzie znajduje się wiele nietypowych produktów. Jak się okazuje, tradycyjne staropolskie pierniczki z miodem zamiast cynamonu, posiadały pieprz – i to on dodawał wypiekom zadziorności i wyrazistości smaku. Ich nazwa – fefernuski, pochodzi od niemieckiego słowa pieprz, czyli Pfeffer.  Wypieki posiadają nazwę niemiecką, jako że niemieccy osadnicy przewędrowali niegdyś na polskie tereny, stąd wiele tradycji i oryginalnych nazw pochodzi właśnie z tego języka.

Oryginalnie pierniczki powinny być twarde – a ich konsystencję skojarzono z orzechami. Nuss oznacza orzech. Z połączenia tych dwóch słów: Pfeffer i Nuss powstały fefernuski, czyli pieprzne, twarde ciasteczka.

Przepis na tradycyjne pierniczki z miodem

Przygotowanie fefernusków trzeba zacząć przynajmniej 2 tygodnie przed świętami. Ciasto musi odleżakować i odpocząć, by ostatecznie posiadały odpowiednią konsystencję. Formuje się z niego cienkie rolki, które kroi się na mniejsze kawałeczki – nasze pierniczki. Procedura krojenia podobna jest do tworzenia kopytek W skład samego ciasta wchodzą miód, mąka, smalec, pieprz, goździki, cynamon, gałka muszkatałowa, amoniak, soda i jaka.

Lukier jest jednym z najistotniejszych składników pierniczków z miodem. Dzięki niemu smak jest niepowtarzalny i łagodzi ostrość pochodzącą z pieprzu. Zgodnie z tradycją powinny być twarde, a z czasem dzięki odpowiedniemu przechowywaniu uzyskają kruchość i delikatność smaku.

Najlepiej przechowywać je w szczelnym pojemniku – na przykład w słoiku. Należy je do niego włożyć, gdy wystygną oraz odparuje z nich amoniak (który również jest składnikiem pierniczków z miodem) a polewa z lukru zastygnie. Należy dopilnować, by wszystkie pierniczki były nią dokładnie pokryte.

Jakich składników będziemy potrzebować do przygotowania tych wypieków? Niektóre składniki mogą nas zaskoczyć, ponieważ nie kojarzą się raczej ze słodkimi wypiekami.

pierniczki:

  • 1,5 kg mąki
  • 250 g smalcu
  • 0,5 kg miodu pszczelego
  • 5 jajek
  • 1 szklanka cukru
  • 2 małe łyżeczki amoniaku
  • 2małe łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 szklanka mleka

lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżka soku z cytryny

potrzebne przyprawy:

  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżeczki goździków (mielonych)
  • 2 łyżeczki gałki muszkatołowej (startej)
  • 0,5 łyżeczki pieprzu

Przygotowanie tradycyjnych pierniczków z miodem:

Cukier, miód, mleko i smalec roztopić, wkładamy do miski z mąką i przyprawami. Składniki mieszamy drewnianą łyżką i stopniowo dodajemy po jednym jajku. Gdy ciasto uzyska jednolitą konsystencję, na koniec dodajemy  sodę i amoniak wymieszany w niewielkiej ilości wody – w połowie szklanki wystarczy. Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale tak wyrobione ciasto odstawiamy na długi czas do chłodnego miejsca – nawet na dwa tygodnie.

Po tak długim oczekiwaniu, wyjmujemy porcjami ciasto, ugniatamy tworząc podłużne wałeczki jak do kopytek i kroimy na małe kawałeczki. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni i czekamy aby się nagrzał. Następnie układamy na blasze do pieczenia na wcześniej wyłożonym papierze do pieczenia. Papier można posmarować tłuszczem i posypać odrobiną mąki, by mieć pewność że pierniczki się nie przykleją. Pieczemy przez około 20 min.

Teraz przygotujemy lukier do polania pierniczków z miodem.

Cukier puder przesiej do miski, dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Całość podgrzej. Jeśli lukier będzie zbyt rzadki dodaj więcej cukru, jeśli zbyt gesty – soku. Gotowym lukrem dekoruj upieczone fafernuski. Najlepiej wkładać je partiami do lukru tak, aby całe pokryły się słodką polewą. Następnie szybko wyciągamy, aby nadmiar ociekł.

Pierniczki układamy na stolnicy lub blacie, żeby wyschły – przewracamy je co jakiś czas – wówczas lukier i pierniczek wyschnie równomiernie. Gdy proces się zakończy, pierniczki możemy włożyć do szczelnego pojemnika, w którym utrzymają swój niezmieniony stan i aromat przez bardzo długi czas.

Jest to dość nietypowy przepis na pierniczki z miodem i nie każdemu może odpowiadać forma oraz długość przygotowywania. Jeśli chcemy uzyskać delikatniejsze wypieki, zapraszam do zerknięcia na przepis na miękkie pierniki z miodem.

Przepis na pierniki z miodem – miękkie i puszyste

Ten przepis może spodobać się osobom, które nie mają ochoty czekać, aż ciasto dojdzie do siebie – oznacza to że można przygotować je spontanicznie, bez specjalnego okresu, w którym ciasto będzie „leżakować”. Można nazwać go przepisem dla spontanicznych lub zabieganych. Takie pierniczki będą gotowe do zjedzenia tuż po wystynięciu.

Czego będziemy potrzebować?

Składniki:

  • 400 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 5 pełnych łyżek cukru trzcinowego lub zwykłego
  • 3 łyżeczki przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki naturalnego kakao
  • 2 jajka
  • 100 g masła
  • 100 ml płynnego miodu

Jeśli posiadasz skrystalizowany miód to nie szkodzi! Naturalny miód dobrej jakości podlega procesowi krystalizacji. Oznacza to, że stojąc na naszej półce ze stanu lejącego przejdzie w stan stały, który trzeba skrobać łyżką. By ponownie uzyskać płynny miód, możemy przeprowadzić kąpiel wodną. Powinno to być wykonywane w garnku z wodą, do którego włożymy słoik lub inne naczynie z miodem. Woda nie powinna przekroczyć temperatury 45 stopni, ponieważ w wyższej temperaturze mód traci dużo swoich zbawiennych właściwości. W tym przypadku jako, że pierniczki i tak będą pieczone w piekarniku – większość enzymów w miodzie i tak ulegnie rozkładowi (denaturacji pod wpływem ciepła) dlatego nie musimy tutaj przestrzegać temperatury przy kąpieli wodnej.

Przygotowanie miękkich pierniczków z miodem

Do garnka wkładamy masło, cukier oraz wlewamy miód. Podgrzewamy całość na niewielkim ogniu mieszając cały czas. Należy pilnować by masa nie zaczęła wrzeć. Składniki mają jedynie rozpuścić się i połączyć w jednolitą masę.

Garnek zdejmujemy z palnika i czekamy aż ostygnie. W międzyczasie do miski wsypujemy mąkę pszenną, kakao, przyprawę do piernika, dodajemy jajka i sodę oczyszczoną. Mieszamy składniki łyżką. Do miski wlewamy masę z garnka po ostudzeniu. Całość mieszamy najlepiej drewnianą łyżką. Gdy składniki połączą się, posypujemy ręce mąką i lepimy kulę. Ciasto będzie się lepić i tak powinno pozostać – nie należy dosypywać większej ilości mąki. Tak wymieszane ciasto wkładamy na 15 minut do lodówki by się schłodziło. Dzięki temu przestanie się lepić i będzie gotowe do formowania pierniczkowych kształtów.

Nastawiamy piekarnik na 180 stopni góra-dół bez termoobiegu. Jeśli posiadamy stolnicę możemy jej użyć – jeśli nie blat kuchenny jak najbardziej wystarczy. Ciasto rozwałkujemy fragmentami, po oderwaniu porcji od całości masy. Grubość placka powinna wynieść ok. 0,5 cm. Wycinamy kształty foremkami. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wkładamy do piekarnika na 8-10 minut. Należy mieć na nie oko i wyciągnąć gdy się zarumienią. Tak przygotowane pierniczki można posypać cukrem pudrem lub polać lukrem (roztopionym cukrem pudrem). Pierniczki z miodem przechowujemy w szczelnym pojemniku (słoiku lub puszcze). Zachęcam do wypróbowania tych przepisów. Smacznego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium