Olej kokosowy – Jak stosować na twarz i na skórę? 

Olej kokosowy – Jak stosować na twarz i na skórę? 

Olej kokosowy zaskakuje od momentu odkręcenia słoika. Dlaczego? Ma inną konsystencję niż zwykłe oleje, które można nabyć. W temperaturze pokojowej i nieco wyższej, do 26 stopni Celsjusza, utrzymuje formuje stałą. Jest niczym bogate masło do ciała, tężejący wosk, a nawet popularny smalec. Dopiero w temperaturze wyższej zmienia konsystencję ze stałej na płynną i staje się oleisty. Taka formuła to atut, ponieważ olej kokosowy nie rozleje się przypadkiem, można go nabierać szpatułką, a dodatkowo nie ma obawy, że słoik wyślizgnie się z ręki. Co to takiego olej kokosowy i jakie jest jego zastosowanie.

Czym jest olej kokosowy?

To olej produkowany z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Najpierw zbiera się orzechy, rozłupuje je, a następnie rozdrabnia zawarty w nich miąższ. Potem wytłacza z niego olej. Najbardziej wartościowy jest ten wytłaczany na zimno, nie poddany procesowi rafinacji. Co oprócz konsystencji wyróżnia olej kokosowy? Przede wszystkim zapach, ten olej pięknie pachnie kokosem, jest aromatyczny i kremowy, ale także wyjątkowe właściwości oraz przeogromne możliwości zastosowania.

Co zawiera olej kokosowy?

Pytanie wydaje się banalne, a odpowiedź przewidywalna. Ale to tylko pozory. Ponieważ olej kokosowy nie jest typowym olejem. Składa się przede wszystkim z kwasów tłuszczowych nasyconych. 93% jego składu to kwasy nasycone, pozostałe 7% to kwasy tłuszczowe jednonienasycone, w tym kwas linolowy Omega - 6 oraz oleinowy Omega - 9. Najwięcej, bo aż połowę składu oleju kokosowego, stanowi kwas laurynowy. Takie proporcje kwasów nasyconych i nienasyconych sprawiają, że ten olej można ogrzewać, w praktyce oznacza to, że można na nim piec czy smażyć, bo kwasy podczas obróbki termicznej nie ulegają utlenianiu.

Dzięki wysokiemu stężeniu kwasu laurynowemu olej kokosowy ma określone właściwości. Kwas laurynowy działa wzmacniająco na organizm człowieka. Ma działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Kwas ten w stosunku do innych kwasów inaczej rozkłada się w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu zapewnia szybką dawkę energii potrzebnej do aktywnego działania. Dodatkowo nie przeszkadza organizmowi, nie magazynuje się w postaci tkanki tłuszczowej. Można zatem używać oleju kokosowego bez obawy, że przytyjemy.

Jak możemy stosować olej kokosowy na twarz i skórę oraz usta?

Zastosowanie oleju kokosowego jest szerokie i sprawia, że olej ten lubią zarówno osoby, które szukają zdrowych kulinarnych inspiracji, jak i te, które chcą pięknie wyglądać. Olej kokosowy można stosować na twarz i na skórę całego ciała. Przechowywany w szafce pozostanie produktem o konsystencji bogatego kremu, może zatem zastąpić balsam do ciała, krem do golenia, czy po goleniu, a lekko podgrzany może zostać wykorzystany jako olejek do masażu.

Olej kokosowy może być stosowany do twarzy. Nie zatyka porów, skóra jest gładka, dobrze nawilżona, wygląda na wypoczętą, emanuje naturalnym blaskiem. Stosowany regularnie co najmniej raz dziennie daje wizualny efekt ładniejszej twarzy. Ale przede wszystkim skóra jest zdrowa. Ponieważ mleczko z oleju kokosowego na twarz nie zawiera sztucznych substancji, które mogłyby ją podrażnić, czy wywołać alergię. Kwas laurynowy, który stanowi połowę składu tego oleju posiada właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Z tego powodu olej kokosowy można stosować na trądzik.

W przypadku skóry trądzikowej olej kokosowy można używać na różna sposoby. Po pierwsze, jako preparat do demakijażu. Po przetarciu skóry olejem, należy obficie opłukać twarz wodą. Na oczyszczoną skórę można nałożyć cienką warstwę kremowego oleju. Ponieważ produkt ten nie zawiera filtrów, warto zaaplikować na twarz dodatkowy kosmetyk chroniący przed promieniami słonecznymi. Takie zabiegi można stosować również na normalną czy suchą skórę twarzy. W przypadku trądziku i innych problemów skórnych można olej kokosowy na twarz nanosić punktowo na zmienione miejsce. Olej wysusza zmiany skórne, wyrównuje powierzchnię, sprawia, że skóra przestaje być zaczerwieniona. Wyleczona skóra mniej boli i nie jest tak podatna na uszkodzenia. Efekt łagodzący utrzymuje się długo, dlatego olej kokosowy doskonale nadaje się na trądzik.

Jeśli chcemy mieć gładką i jędrna skórę, warto zaopatrzyć się w tej olej. Olej sprawdza się przy wszystkich rodzajach skóry, nawet wrażliwej. Szczególnie polecany jest dla skóry suchej. Olej kokosowy można wykorzystać do przygotowania maseczki na twarz. Można nakładać go samodzielnie albo w połączeniu z owocami czy miodem, w zależności od potrzeb. Maseczkę po przygotowaniu należy od razu wykorzystać. Na twarzy można ją trzymać około kilkunastu minut, potem zmyć. Efekt nawilżenia będzie widoczny od razu.

Olej kokosowy na skórę jak stosować?

Po pierwsze, można kilka kropel tego olejku wlać do wanny z ciepłą wodą. Ciało wykąpane w tym oleju staje się przyjemnie gładkie, dobrze nawilżone, ładnie pachnie. Ma elegancki, delikatny połysk. Jeśli ktoś nie ma wanny albo z innych względów musi zrezygnować z takich kąpieli, może użyć oleju zamiast dotychczasowego balsamu do ciała. Produkt jest bardzo wydajny, dobrze rozprowadza się na skórze. Skóra po nałożeniu oleju kokosowego jest lepka, ale nie tak bardzo jak w przypadku aplikacji olejów płynnych. Pięknie pachnie, zapach jest naturalny i długo utrzymuje się na ciele. Efekt nawilżenia widać już po pierwszym użyciu.

Olej stosowany regularnie sprawia, że skóra wygląda ładniej, odzyskuje naturalny połysk, jest miękka i elastyczna. Bardzo dobry efekt uzyskuje się, gdy zastosuje się olej kokosowy do ciała, na przykład po zabiegach depilacyjnych, do regeneracji skóry podrażnionej, Olej naprawia miko uszkodzenia naskórka, wyrównuje powierzchnię skóry, dobrze nawilża. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Kilka kropel oleju kokosowego w połączeniu z pianką do golenia sprawia, że depilacja jest przyjemniejsza, a skóra po niej nie jest ani zaczerwieniona, ani zadarta.

Olej kokosowy – Jak stosować na twarz i na skórę?

Kupuję olej kokosowy

Olej z kokosa można stosować na rozstępy.

Jeśli skóra jest na nie podatna, ale one jeszcze nie wystąpiły, to regularne wcieranie oleju w skórę ud, pośladków, brzucha sprawi, że skóra nie traci elastyczności i sprężystości. Natomiast, jeśli rozstępy już są widoczne, można próbować optycznie je zminimalizować. Jeśli skóra będzie dobrze nawilżona olejem kokosowym, nabierze eleganckiej poświaty, pewne niedoskonałości, w tym rozstępy, staną się mniej widoczne.

Olej kokosowy można stosować także jako bazę do peelingów. Peeling można zrobić samemu. W jaki sposób? Kilka łyżek oleju należy wymieszać z cukrem trzcinowym i lekko podgrzać, aż cukier zacznie się topić i powstanie pasta. Poczekać,aż ostygnie i nałożyć na ciało. Nakładając peeling, warto wykonywać okrężneruchy, dobrze wmasowując preparat w skórę. Gdy czujemy, że skóra „ściąga”, wówczas należy peeling dobrze zmyć, a potem dodatkowo nawilżyć skórę.

Zamiast peelingu cukrowego można przygotować solny. Wówczas łyżkę zastygłego oleju trzeba połączyć z drobno zmieloną solą himalajską. Taki peeling dobrze sprawdza się na dolne partie ciała, pośladki, uda, łydki. Ostrożnie należy nakładać olej kokosowy na skórę, która piecze, gdyż sól może podrażnić. Nie powinno stosować się go na twarz, gdyż niechcący może dostać się do oczu. Peeling można przygotować również z oleju kokosowego i kawowych fusów. Wystarczy przygotować filiżankę parzonej kawy. Odcedzić fusy, połączyć z olejem i nałożyć na skórę. Taki peeling dobrze sprawdza się na skórze brzucha, górnych partii ud, pośladków. Połączenie dwóch aromatycznych nut: kawy i kokosa sprawia, że skóra po takim peelingu pięknie pachnie i jest wyjątkowo zadbana.

Olej kokosowy na usta

Olej można stosować na miejsca spierzchnięte oraz suche. Dlatego olej kokosowy sprawdza się na ustach, szczególnie przesuszonych, z uszkodzonym naskórkiem. Działa niczym plaster. Naprawia popękany naskórek, złuszczając go, napina delikatną skórę, uelastycznia i uszczelnia. Usta stają się zadbane, jędrne, gładkie, przygotowane do nałożenia na nie szminki. Smak oleju kokosowego jest przyjemny, nie ma więc obawy, że nałoży się za dużą warstwę i odrobinę spożyje. Wygodniej nakładać olej o konsystencji kremu, taki dłużej utrzymuje się na ustach. Można również przygotować pastę: olej połączyć z miodem i grubo nałożyć na spierzchnięte wargi. W czasie aplikacji można dodatkowo miękką szczoteczką masować usta. Po zabiegu będą apetycznie zaróżowione i gładkie.

Czy olej kokosowy pomoże na włosy?

Olej z kokosa można stosować również na włosy, brwi i rzęsy. W przypadku rzęs najlepiej sprawdzają się gotowe odżywki z tym składnikiem. Osoby, które mają wprawę mogą samodzielnie patyczkiem do uszu nakładać olej kokosowy na pojedyncze włoski. Trzeba przy tym zachować ostrożność, żeby olej nie dostał się do oka. Stosowanie odżywki sprawia, że rzęsy mniej się kruszą i nie wypadają. Regularne zabiegi z oleju kokosowego na rzęsy czynią je dłuższe, mocniejsze i bardziej elastyczne.Nie każdy tusz do rzęs można nakładać na naolejowane rzęsy, dlatego warto upewnić się przed zakupem, żeby potem preparat nie zaczął się rozmazywać.

Olej kokosowy można stosować na brwi. Starannie nałożony dyscyplinuje je. Łuk brwiowy wygląda wówczas na bardzo zadbany. Zabieg jest szybki, naturalny i nieinwazyjny. Brwi pokryte olejem nie tylko ładnie błyszczą, są przede wszystkim dobrze nawilżone, skóra wokół nich nie łuszczy się, nie piecze

Olej kokosowy świetnie sprawdza się w odżywianiu skóry głowy i włosów. Można go albo wcierać w skórę głowy tuż przed samym myciem, albo pozostawić na całą noc i rano zmyć za pomocą szamponu. Taki zabieg po pierwsze oczyści skórę z martwych komórek, po drugie nawilży. Warto stosować olejowanie głowy, gdy skóra piecze, pojawia się łupież. Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie łupieżu. Na bazie oleju z kokosa można przygotować maskę do włosów.

Olej warto połączyć z siemieniem lnianym, które wcześniej zostało namoczone i podgrzane. Maskę za pomocą pędzla fryzjerskiego należy nanieść na wilgotne włosy, nałożyć ochronny czepek. Trzymać około 20 minut, po czym spłukać i umyć włosy. Po takim zabiegu stają się one gładkie, bo olej przymyka łuski, dobrze się rozczesują, nie puszą. Poza tym są miękkie w dotyku, elastyczne, silniejsze. Od razu wyglądają na zdrowsze. Maski na bazie oleju kokosowego sprawdzają się przy wszystkich rodzajach włosów, ale szczególnie polecane są dla włosów zniszczonych, rozdwojonych, osłabionych zabiegami fryzjerskimi i stylizacją na gorąco. Czasem, żeby włosy odzyskały zdrowy wygląd warto je nieco ściąć. Jeśli końcówki nie są bardzo zniszczone, wystarczy, że będzie się je regularnie pielęgnować. Wówczas również warto skorzystać z oleju kokosowego. Kilka jego kropel należy wetrzeć w końcówki włosów, najlepiej od razu po myciu. Olej domknie łuski, włosy łatwiej będzie rozczesać, gdyż nie będą się plątać i haczyć.

Olej kokosowy zastosowanie w kosmetyce

Olej kokosowy ma liczne zastosowanie w kosmetyce. Na jego bazie powstają kremy, maseczki, balsamy do ciała, maski do włosów i peelingi. Można kupić gotowe kosmetyki, które mają w składzie olej kokosowy. Ale maseczkę z oleju kokosowego na twarz, czy peeling warto zrobić samodzielnie. Przygotowanie nie jest pracochłonne. Należy tylko pamiętać, żeby produkt zużyć od razu, nie magazynować go, a napoczętym, nie dzielić się z innymi domownikami. Sam olej można przechowywać w temperaturze pokojowej, ale preparaty na bazie oleju trzeba wykorzystać od razu. Lepiej zatem przygotować mniejszą porcję i w razie konieczności dorobić kolejną.

Olej kokosowy może być stosowany na zmarszczki. Nie znaczy to jednak, że je zlikwiduje. Jest produktem bogatym w witaminy, składniki mineralne i mikroelementy, których skóra pokryta zmarszczkami szczególnie potrzebuje. Olej kokosowy ma w składzie witaminy B, C, oraz E, którą nazywa się witaminą młodości i urody. Stosowany regularnie poprawia kondycję skóry, delikatnie ją rozjaśnia, wyrównuje, napina. Skóra od razu po aplikacji jest nawilżona, gładsza, elastyczna, przyjemna w dotyku. Możemy powiedzieć, że taka skóra emanuje wewnętrznym pięknem, zmarszczki stają się wówczas mniej widoczne, ma się wrażenie, że są płytsze.

Olej nadaje się też do masażu ciała. Najlepiej jeśli zostanie wcześniej ogrzany, ponieważ w formule płynnej lepiej nakłada się olej kokosowy na skórę. Masaż jest przyjemniejszy.Zabieg z wykorzystaniem oleju kokosowego uelastycznia skórę, napina ją i przywraca naturalny koloryt. Dodatkowo, skóra pięknie pachnie, jest gładka i przyjemna w dotyku. Olej nie zatyka porów, nie ma obawy, że użyje się go za dużo. Jednak, jeśli ktoś nie lubi, gdy jego skóra jest lepka, może po takim masażu wziąć prysznic i zmyć nadmiar oleju. Efekt nawilżenia pozostanie, a będzie można od razu założyć ubranie. Warto zabiegi masażu powtarzać szczególnie w tych okresach, kiedy skóra jest sucha i bardziej podrażniona, przykładowo po lecie albo po zimie, ponieważ wtedy rzadko ją odsłaniamy i często zapominamy o nią właściwie się troszczyć, wmawiając sobie, że w zimę i tak jej nie widać.

Olej kokosowy dzięki właściwościom antyseptycznym może być również stosowany po ukąszeniach owadów czy użądleniach. Łagodzi obrzęk, zmniejsza zaczerwienienie. Działa przeciwzapalnie. Nie wolno go jednak stosować, jeśli w ranie pozostało żądło, czy kleszcz.

Olej kokosowy jest produktem wszechstronnym i polecanym zarówno w kuchni jak i w łazience czy domowym spa. Nie zawiera węglowodanów, białka czy soli, nie ma w składzie sztucznych barwników czy chemicznych ekstraktów zapachowych. Jest w 100% naturalny i bezpieczny dla organizmu. Olej ten jest lekkostrawny, wspomaga wchłanianie witaminy A, D, K i przyswajanie cennych minerałów. Bardzo dobrze odżywia skórę, włosy. Jest niezastąpiony w codziennej pielęgnacji. Z powodzeniem zastępuje wiele innych kosmetyków. Ma bardzo dobre właściwości i bogaty skład. Skóra po zastosowaniu oleju jest odżywiona, gładka, bardzo dobrze nawilżona. Twarz odzyskuje naturalny blask i zdrowy koloryt. Zmarszczki zostają wygładzone, zmiany trądzikowe zanikają. Włosy stają się gładsze i bardziej lśniące, lepiej układają się. Olej kokosowy możemy zastosować w kosmetyce do masażu, do przygotowania peelingu, a nawet własnego kremu. Warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium