
Pod tajemnicza nazwą kryje się niezwykle wartościowy produkt, doceniany już w starożytności, który musicie poznać. Przepadniecie już po pierwszej łyżeczce tego pysznego przetworu. Miód ten charakteryzuje ciekawy smak i bardzo szerokie zastosowanie, dlatego na pewno będzie dobrą inwestycją, która wzbogaci waszą kuchnię. Miodu leśnego używa się zewnętrznie na choroby skóry, a także doustnie na problemy z krążeniem, układem oddechowym oraz przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie. Przed zdecydowaniem się na jego zakup, warto wcześniej poznać jak powstaje miód leśny oraz jakie ma zastosowanie i właściwości zdrowotne.
Co to właściwie jest miód leśny?
Bardzo bogatym i wartościowym rodzaju miodu jest niezwykła mieszanka czyli miód nektarowo - spadziowy. Sama nazwa wskazuje, że powstaje on jako połączeniem dwóch rodzajów miodów, dzięki czemu zyskuje ich najlepsze właściwości oraz odpowiadające im walory smakowe. Aby powstał miód leśny pasieka musi znajdować się w niewielkiej odległości od lasu, dzięki czemu pszczoły mają możliwość zbierania zarówno nektaru kwiatowego jak i spadzi. Las jak wiadomo jest najlepszym miejscem, w którym można znaleźć wiele rodzajów kwiatów, drzew i krzewów, dlatego też pszczoły mają z czego wybierać. Kolejną zaletą jest czystość leśnych zakamarków, ponieważ rośliny nie są tam narażone na chemikalia takie jak pestycydy. Dlatego też miody leśne są szczególnie zdrowe i polecane dla wrażliwych osób. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Najważniejszy jest jego zapach. Dzięki połączeniu nektaru oraz spadzi czuć w nim słodkie nuty kwiatowe przeplatane delikatną wonią lasu. Różnorodny skład przekłada się również na jego ciekawy słodko - żywiczny smak. Miód leśny zazwyczaj ma kolor jasnobursztynowy, który z czasem wcale nie ciemnieje. Wręcz przeciwnie, staje się coraz jaśniejszy. Jego dokładny odcień zależy od zawartości spadzi.
Co zawiera miód leśny?
Jak wiadomo na właściwości zdrowotne miodu leśnego ma wpływ jego skład. Pszczoły korzystają z wielu rodzajów ziół i kwiatów, np. szałwii lekarskiej, dziurawca, dzikiej róży, rumianku, mniszka lekarskiego, ale także nektaru malin, jeżyn, jagód oraz innych krzewów dostępnych w okolicy pasieki. Do tego dochodzi także wartościowa spadź, głównie zbierana z lipy oraz sosny. Skład miodu leśnego zazwyczaj jest bardzo bogaty, tak samo jak jego zastosowanie. Jak pewnie się domyślacie w zależności od pory roku, dostępności oraz rodzaju roślin, miód leśny nigdy nie jest identyczny. W tym rodzaju miodu można znaleźć oczywiście glukozę, fruktozę, wiele witamin, minerałów oraz enzymów. Wyróżniamy w nim także aminokwasy, olejki eteryczne, kwasy organiczne (masłowy, mlekowy, cytrynowy, jabłkowy, bursztynowy ) i związki o działaniu przeciwutleniającym. Warto wspomnieć o tym, że niektóre z miodów leśnych cechuje również spora zawartość acetylocholiny, która ma bezpośredni wpływ na układ krążenia. Powoduje ona rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Na co pomaga miód leśny?
Przed zakupem miodu leśnego warto zapoznać się z jego właściwościami i możliwościami zastosowania, aby jak najlepiej przygotować się do wprowadzenia go do swojej diety i pielęgnacji. Z racji, iż jest to miód nektarowo - spadziowy świetnie sprawdzi się w wielu schorzeniach, dlatego inwestycja w niego, to doskonały pomysł. Jako naturalny antybiotyk stosowany jest głównie w okresie jesienno - zimowym, ponieważ działa bakteriobójczo i wzmacnia funkcjonowanie układu odpornościowego organizmu. Można z jego pomocą szybciej wyleczyć bieżące infekcje i zapobiec następnym. Znacznie ułatwia także powrót do pełni sił i zawiera wiele przeciwutleniaczy, które dbają o prawidłowe wymiatanie wolnych rodników. Miód leśny może być stosowany podczas leczenia przeziębienia i grypy, działa przeciwkaszlowo, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i redukuje ból głowy, zatok i górnych dróg oddechowych. Z jego pomocą z łatwością zwalczyć zainfekowane oraz zatkane zatoki. Co jeszcze ma do zaoferowania miód leśny? Warto wiedzieć, że regularnie stosowany zmniejsza szkodliwy wpływ używek takich jak kawa, herbata, czy alkohol na nasz organizm. Kolejnym zastosowaniem miodu leśnego jest wspieranie bezpośrednio pracę wątroby. Ze względu na znaczącą zawartość arbutyny działa także na infekcję w układzie moczowym, wspomagając leczenie kamicy nerkowej oraz zapalenie pęcherza na tle bakteryjnym.
Jakie jeszcze właściwości miodu leśnego są wykorzystywane? Jeśli szukacie miodu, który wesprze wasz układ sercowo - naczyniowy, to jest to najlepsza z dostępnych pozycji. Leśny miód stymuluje krążenie krwi, wspomaga zapobieganie arytmii i chorobie wieńcowej. Warto wprowadzić go do swojej diety także ze względu na działanie profilaktyczne przeciwko zakrzepica i nadciśnieniu. Kolejną ważną właściwością miodu leśnego jest wspieranie funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki miodowi leśnemu można łatwiej się uspokoić, wyciszyć i poprawić swój nastrój. Dodatkowo stosowany przez dłuższy okres czasu ułatwi zasypianie oraz odprężenie organizmu i jego regenerację. Miodowa przekąska pozwala odżywić mózg, pobudzić do działania i wzmocnić wyczerpany organizm. Miód leśny doskonale nadaje się po wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Uwielbiają go dzieci, studenci oraz sportowcy.
Jak stosować miód leśny na wybrane schorzenia? Przede wszystkim najważniejsza jest systematyczność oraz odpowiednie dawki, które pozwolą stymulować organizm do działania, ale nie wpłyną negatywnie na masę ciała. Warto pamiętać, że miód jest produktem wysokokaloryczny, dlatego zalecany jest umiar w jego spożywaniu. Warto przede wszystkim dodawać go do napojów: mleka, herbaty, kakao, ale tylko pod warunkiem, że wychłodziły się już poniżej 40 stopni. Świetnie sprawdzi się także w owsiankach, naleśnikach, lodowych deserach czy wypiekach. Z pomocą jego słodkiego smaku, można uzyskać także ciekawe kompozycje z warzywami oraz mięsem, możliwości są nieograniczone. Aby miód leśny nie stracił swoich właściwości należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Jego cena w sklepie wynosi zazwyczaj około 50 zł za litr miodu.
Miód leśny zastosowanie
Warto pamiętać, że pszczele produkty nadają się nie tylko do spożywania, ale też do pielęgnacji całego ciała. Możliwości ich wykorzystania są ogromne, warto dać im szansę ze względu na całkowicie naturalny skład. Można spotkać je nie tylko w gotowych kosmetykach, ale też nałożyć bezpośrednio na skórę, albo wykonać domowe maseczki, balsamy, czy peelingi. Miód leśny świetnie nadaje się do pielęgnacji ciała, pomaga odżywić skórę, oczyścić ją i nawilżyć.. Z jego pomocą można przywrócić elastyczność, naturalny blask oraz kolor, a także zapobiec powstawaniu zmarszczek. Miód można nakładać także na spierzchnięte usta oraz zniszczone włosy. Niesamowite właściwości miodu leśnego powodują, że efekty takiej kuracji będą widoczne praktycznie od razu. Miód leśny jest niezastąpiony pod każdym względem.