Migdał jadalny jest niewielkim drzewem lub krzewem, który pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Należy on do rodziny różowatych i jest rośliną wieloletnią. Czołowe miejsce w światowej produkcji migdałów zajmuje Ameryka, ale z powodzeniem uprawiane są one w obszarach Morza Śródziemnego, we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Warto dowiedzieć się o nich więcej!
Jak rosną migdały?
Wiele osób zastanawia się, jak rosną migdały? Otóż rosną one na drzewie, które nazywa się migdałowiec pospolity, zwyczajny. Roślina najlepiej rośnie w klimacie ciepłym o mokrej, łagodnej zimie oraz suchym, ciepłym lecie. Lubi nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko. Najlepszym podłożem dla migdałowca jest gleba próchnicza, żyzna, o odczynie lekko zasadowym lub neutralnym i o umiarkowanej wilgotności. Należy uważać z jego podlewaniem, ponieważ nie lubi za mokrej ziemi. Co więcej, jest on odporny na suszę, co oznacza, jeśli zapomni się go podlać, to nie wyrządzi się mu dużej krzywdy. Migdałowiec osiąga wysokość od 4 do aż 10 metrów. Zakwita wczesną wiosną, ale zdarza się, że już pod koniec lutego lub na początku marca zauważa się pierwsze oznaki zakwitania. Drzewo charakteryzuje się między innymi:
- drobnymi, delikatnie postrzępionymi liśćmi, które pojawiają się wiosną i opadają wczesną zimą;
- białymi lub jasnoróżowymi kwiatami, które dodają drzewku dekoracyjnego charakteru; są one niezwykle delikatne i niestety nie utrzymują się zbyt długo, znikają po około trzech tygodniach od pojawienia się (wydzielają słodki, intensywny zapach);
- owocami o owalnym, lekko spłaszczonym kształcie (migdały osiągają do około 6 centymetrów długości, otacza je zielona, twarda skorupa, która pokryta jest meszkiem, dzięki czemu są one chronione przed wiatrem, deszczem i chłodem).
Orzechy migdały dojrzewają do końca czerwca. W lipcu ich łupiny pękają i odsłaniają skorupkę, co pozwala na ich wysuszenie. Na chwilę przed zbiorem całkowicie się otwierają i zmieniają kolor na słomkowo-żółty. Zbierane są na przełomie sierpnia i września poprzez strząsanie ich z drzewa za pomocą maszyn specjalistycznych. Z jednego okazu można uzbierać do 30 kilogramów migdałów.
Owoce migdałowca składają się z następujących warstw: jądra, skorupy środkowej, zielonej skorupy zewnętrznej lub łupiny migdałów oraz z cienkiej warstwy skórzanej, nazywanej potocznie brązową skórką.
Jak uprawiać migdałowca w polskim ogrodzie?
Pomimo tego, że polski klimat nie jest sprzyjający dla uprawy ciepłolubnych migdałowców, to warto zaryzykować ich uprawę. Najważniejszą kwestią jest posadzenie sadzonki w nasłonecznionym, ale zacisznym miejscu. Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, aby jesienią okryć młodą roślinę agrowłókniną, a w przypadku starszego drzewka wystarczająca będzie słoma. Ważne jest również to, żeby wokół pnia rozsypać przekompostowaną korę. Migdałowiec powinien zakwitnąć i zawiązać się owocami z migdałami już nawet w pierwszym roku po jego posadzeniu.
Jak uprawiać migdałowca w donicy?
Zdecydowanie łatwiej uprawiać w Polsce migdałowca w donicy niż w ogrodzie. Osiągnie on co prawda mniejsze rozmiary, ale równie pięknie zakwitnie i zawiąże się owocami z migdałami. To, co jest ważne, to odpowiedni dobór wielkości donicy. Roślina musi mieć wystarczająco dużo miejsca do swobodnego rozwoju. Ważne jest również to, żeby przez okres zimowy stała ona w chłodnym, nieogrzewanym pomieszczeniu w temperaturze około 0-5 stopnia Celsjusza. Dopiero w kwietniu można przenieść migdałowca do ogrodu czy też na balkon. Latem pamiętać trzeba o podlewaniu i nawożeniu rośliny płynnym nawozem. Dzięki temu wyhoduje się pyszne migdały.
Gdzie kupić sadzonki migdałowca? Jaka jest ich cena?
Sadzonki migdałowca można kupić między innymi w różnych internetowych sklepach ogrodniczych, najlepiej szukać ich w punktach, które specjalizują się w egzotycznych owocach, jednak nie jest to ostateczne! Sadzonki dostać można także w zwykłych sklepach z roślinami. Coraz częściej sprzedawane są także na różnych portalach sprzedażowych. Jednak przed zakupem w takich miejscach, zawsze warto sprawdzić ich pochodzenie. Jeśli chodzi o cenę sadzonek, to uzależniona jest ona od ich wielkości. Za małą roślinkę o wysokości około 70 centymetrów należy zapłacić około 40-50 złotych, natomiast większe drzewko w donicy (o wysokości około 2 metrów) będzie kosztowało około 150-180 złotych.
Czy migdały to orzechy?
Migdały uznawane są za jedne z najzdrowszych i najszlachetniejszych przekąsek. Swoim smakiem, teksturą, właściwościami, jak i zastosowaniem zbliżone są do większości dostępnych na rynku orzechów. Dlatego potocznie są nimi nazywane. Tak więc, czy migdały to orzechy? Z botanicznego punktu widzenia nie są nimi. Czym więc właściwie są?
Wyjaśnienia rozpocząć należy od określenia, czym dokładnie jest prawdziwy orzech? Jest to rodzaj suchego owocu, który zamknięty jest w twardej skorupie i ochronnej łupinie, zaś w jego wnętrzu znajduje się jedno nasiono. Prawdziwymi orzechami są więc między innymi:
- kasztany;
- żołędzie;
- orzechy laskowe.
Czym więc jest ta pyszna i słodka przekąska, czy na pewno orzechy migdały to nie to samo?
Jak już wiadomo, zbierane są one z drzewa migdałowca w postaci nasion owoców. Są one co prawda zamknięte w skorupce, ale bliżej im do pestkowców. Na przykład do brzoskwini czy śliwki, z tym że w ich przypadku, spożywana jest ich powłoka, a pestka zostawiana, gdyż jest niejadalna. W omawianych migdałach jest odwrotnie – zjadany jest ich środek, a skorupa jest wyrzucana. Zamiast soczystego miąższu otacza je skórzasty płaszcz, w którego wnętrzu znajduje się pestka otoczona skorupką. Po jej rozłupaniu otrzymuje się nasiono, czyli migdał.
Podsumowując, migdały nie są orzechami, podobnie zresztą jak na przykład (co z pewnością zaskoczy niejedną osobę):
- pistacje;
- nerkowce;
- orzechy włoskie;
- orzechy kokosowe;
- orzeszki ziemne.
Większość potocznie nazywanych orzechów, jakie na co dzień są spożywane, nie powinno się określać w ten sposób. Są to w zdecydowanej większości pestkowce. Pistacje i orzechy nerkowca zaliczane są do rodziny nanerczowatych, przy czym pistacje są nasionami owoców drzewa Pistachio vera, zaś nerkowce nasionami owoców drzewa Nadnercza zachodniego. Z kolei znane i uwielbiane orzeszki ziemne są nasionami rośliny bobowatej, a dokładniej Orzachy podziemnej. Podobnie jest z orzechami brazylijskimi, które również są nasionami, które rosną na drzewie orzesznicy brazylijskiej.
Skąd wzięło się powiedzenie, że migdały są orzechami greckimi?
Kolejną ciekawostką jest z pewnością nazywanie migdałów orzechami greckimi. Były one tak określane przez Rzymian, dla których orzechy były określeniem owocu skrytego w twardej skorupce. Z uwagi na to, że migdały trafiały do Rzymu przez Grecję, dodano do nich przymiotnik nawiązujący do stron jego pochodzenia. Stąd wzięło się potoczne określenie, że migdały są orzechami greckimi.
Dlaczego migdały nazywane są królem orzechów?
Migdały, mimo tego, że nie są orzechami, bywają nazywane również królem orzechów. Skąd wzięło się to nazewnictwo? Wszystko przez ich prozdrowotne właściwości. Już w starożytnej Grecji i w Egipcie przypisywano im cudowną moc. Obecnie cenione są za bogate źródło między innymi wielu witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia, składników mineralnych czy też błonnika. Spożywanie migdałów korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, na przykład obniżają ciśnienie, regulują metabolizm, korzystnie wpływają na układ nerwowy, wspierają pracę układu immunologicznego, pomagają w leczeniu chorób dróg moczowych i oddechowych, obniżają zły cholesterol, zapobiegają chorobom wieńcowym, chronią układ krwionośny, działają jak naturalny antydepresant, jak również poprawiają wygląd włosów, skóry, paznokci. Tych dobroczynnych właściwości jest o wiele więcej, dlatego migdały potocznie bywają nazywane królem orzechów.
Mimo tego, że migdały znajdują się na półkach sklepowych wśród orzechów oraz mimo tego, że zdecydowana większość nazywa je orzechami, to w rzeczywistości nimi nie są. Jednak nie zmienia to faktu, że są bardzo zdrową i pyszną przekąską, którą warto włączyć do swojego jadłospisu.