Miód jest wspaniałym produktem zdrowotnym, który charakteryzuje się zawartością wielu cennych składników odżywczych. Infuzowanie miodu wpływa na wzbogacenie walorów tego produktu. Warto dowiedzieć się więcej o tym procesie.
Na czym polega infuzowanie miodu?
Infuzowanie miodu co to znaczy? Ten proces polega na umieszczaniu w płynie, czyli w tym przypadku w miodzie, suszonej lub świeżej żywności bądź ziół. Te składniki pozostawiane są w miodzie na określony czas. Może to być kilka godzin, a nawet kilka miesięcy. Przez ten okres substancje, które są zawarte w danej żywności lub ziołach wzbogacają ten produkt spożywczy. Po zakończonym procesie płyn należy przecedzić w celu pozbycia się z niego wszelkich fragmentów żywności. W ten sposób uzyskuje się miód aromatyzowany, wzbogacony o cenne właściwości pochodzące ze składników, które były w nim moczone. Na przykład o olejki eteryczne, witaminy, które znajdują się w owocach i ziołach.
Infuzowanie miodu – od czego zacząć i jak się przygotować?
Chcąc dokonać infuzowania miodu, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie stanowiska przed wszelkim brudem. Jeśli do miodu dostanie się kurz, włos, czy jakieś inne drobinki, to miód może się zepsuć, ze względu na rozmnażanie bakterii. Drugą ważną sprawą dotyczącą infuzowania miodu jest właściwe przygotowanie słoików. Przed rozpoczęciem infuzji trzeba dokładnie umyć te szklane pojemniki, używając do tego płynu do mycia naczyń i czystego, nowego zmywaka (ilość bakterii będzie na nim minimalna). Następnie należy wytrzeć słoiki papierem i wyparzyć - na przykład wkładając do rozgrzanego piekarnika do 140 stopni Celsjusza i przetrzymując je w nim przez około 10 minut. Wyciągając je, trzeba uważać, aby się nie poparzyć, gdyż będą gorące. Najlepiej łapać je poprzez ścierkę lub kuchenną rękawicę. Ostatnim etapem przygotowania szklanych pojemników jest ich odkażanie, które należy wykonać, gdy będą jeszcze ciepłe - ale nie mogą być gorące. Działając w ten sposób, otrzymuje się słoiki gotowe do rozpoczęcia infuzji. Zaczyna się ją od wlania miodu, a następnie dodania do niego suszonej lub świeżej żywności bądź ziół. W przypadku suszonych produktów infuzja może trwać nawet kilka miesięcy, zaś w przypadku świeżych, trzeba pilnować, aby miód się nie zepsuł, co może nastąpić już po kilku godzinach.
Najważniejsze zasady infuzowania miodu
Wśród najważniejszych zasad procesu infuzowania miodu można wymienić:
- najlepiej używać ciemnych naczyń i nie wystawiać słoików na działanie promieni słonecznych;
- infuzje ze świeżymi dodatkami warto przechowywać w lodówce;
- używając większej ilości składników można uzyskać intensywniejszy aromat i smak, gdy okażą się one za mocne, to można rozcieńczyć infuzję, dolewając do niej miodu i odstawiając ją na jeszcze na jakiś czas;
- ryzyko pojawienia się pleśni można ograniczyć dbając o to, aby żaden ze składników nie pływał na powierzchni płynu, wszystkie muszą być całkowicie zanurzone;
- gdy tylko zauważy się pleśń, to trzeba czym prędzej wyrzucić cały produkt.
Są to cenne podpowiedzi, dzięki którym można szybko stworzyć aromatyzowany miód.
Jakie wyróżnia się zalety infuzowania?
Do zalet procesu infuzowania zalicza się między innymi to, że jest to jeden z najprostszych sposobów konserwowania produktów spożywczych. Infuzję można przeprowadzać w małych partiach, nie trzeba od razu przygotowywać dużej ilości. Można zrobić nawet mały słoiczek z miodem i jakimiś dodatkami. Do przeprowadzenia tego procesu nie są potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty, zaś wszystkie składniki są ogólnodostępne. Dzięki infuzowaniu można uzyskać wiele, różnych smaków miodu. Jest to prosta i niedroga czynność, którą można wykonać samodzielnie w domu.
Jakie wyposażenie jest potrzebne do przeprowadzenia procesu infuzowania?
Do przeprowadzenia procesu infuzowania potrzebne jest zaledwie kilka rzeczy, a mianowicie:
- słoiki z pokrywkami, najlepiej przyciemniane (można też stosować ciemne butelki po oliwkach/olejach);
- sitka do odsączania o różnej gęstości oczek;
- woreczki materiałowe do odsączania lub zwykła gaza;
- lejki – do sprawniejszego napełniania słoików lub butelek.
Z jakimi dodatkami najczęściej infuzowany jest miód?
Miód można aromatyzować między innymi tymiankiem, imbirem i cynamonem, kwiatami lawendy, płatkami kwiatów, jak i skórkami cytrusów. Są to świetne i bardzo polecane połączenia, które są łatwe w przygotowaniu, więc każdy może stworzyć swoje ulubione połączenie.
Infuzowanie miodu z tymiankiem
Do przygotowania miodu tymiankowego potrzebne są gałązki tej roślinki (około 10) i miód płynny o smaku łagodnym (około 2 filiżanek). W pierwszej kolejności należy uprażyć tymianek na suchej patelni, aby uwolnił on olejki. Potem trzeba go położyć na desce i lekko ubijać przez 5 sekund. Kolejnym krokiem jest włożenie tymianku do woreczka z gazy i umieszczenie go w wyparzonym słoiku o pojemności 0,5 litra. Na koniec oczywiście zalewa się go miodem. Po około 3 dniach można już spróbować tej mieszanki. Tymianek może przebywać w miodzie maksymalnie do 30 dni. Tak przygotowany aromatyzowany miód należy trzymać w zakręconym słoiku w ciemnym i chłodnym miejscu.
Infuzowanie miodu z imbirem i cynamonem
Infuzowanie miodu z imbirem i cynamonem pozwala uzyskać znakomite połączenie, które może być świetnym dodatkiem do herbat podczas walki z przeziębieniem czy innymi infekcjami. Cały proces rozpoczyna się od wlania szklanki miodu w rondelku, dodaniu do niego 10 lasek cynamonu i kawałku świeżego, obranego imbiru. Całość należy podgrzać na małym ogniu, co chwilę mieszając i pilnując, aby temperatura nie była wyższa niż 50 stopni, bo miód może stracić swoje właściwości w wyższej temperaturze. Podgrzewanie powinno trwać około 10 minut, po czym przelewa się mieszankę do wyparzonych słoików lub butelek i szczelnie zakręca, ale dopiero po upływie około 2 godzin od wlania.
Infuzowanie miodu kwiatami lawendy
Lawenda charakteryzuje się pięknym zapachem, który działa uspokajająco. Łącząc jej kwiaty z miodem, otrzymuje się cudowny aromatyczny produkt. Do infuzji używane są suche kwiaty tej rośliny, około 2 łyżek stołowych. Przyrządzenie jest bardzo proste, wystarczy do odkażonego, ciepłego słoika włożyć kwiaty lawendy, zalać je miodem i szczelnie zakręcić. Warto co drugi dzień potrząsać słoikiem, aby kwiaty były całkowicie zanurzone w miodzie. Po około 10 dniach można odsączyć mieszankę z kwiatów.
Infuzowanie miodu płatkami kwiatów
Infuzowanie miodu płatkami kwiatów polecane jest głównie osobom, które posiadają swój ogród. Mogą one wykorzystać do tego procesu płatki przeróżnych roślin i kwiatów. Istotne jest tutaj to, żeby były one czyste, więc najlepiej wybierać te pochodzące z krzewów, drzew – ale oczywiście je także trzeba dokładnie wymyć. Do infuzowania potrzebne będzie uzbieranie około pół szklanki świeżych płatków, którą należy połączyć ze szklanką miodu. Całość trzeba wlać do odkażonego słoika, szczelnie zakręcić i ustawić na słońcu, dzięki czemu uzyska się szybciej efekt. W tym przypadku również warto raz dziennie potrząsać słoikiem, aby płatki były zanurzone w miodzie. Należy to jednak robić delikatnie, aby nie wytworzyły się bąbelki powietrza, gdyż mogą się w nich rozwinąć bakterie. Miód będzie gotowy do spożycia po około 2 tygodniach.
Infuzowanie miodu skórkami cytrusów
Infuzowanie miodu skórkami cytrusów, które są bogate w witaminę C, to kolejna świetna mieszanka. Przygotowanie należy rozpocząć od ususzenia skórek. Można to zrobić w piekarniku, wykładając je na blachę i przy otwartych drzwiczkach oraz niewysokiej temperaturze suszyć je przez jakiś czas. Gdy już będą ususzone, to trzeba je włożyć do świeżo wyparzonego, ciepłego słoika i zalać miodem. Po około 10 dniach miód będzie gotowy do spożycia. Oczywiście po uprzednim odsączeniu z niego skórek cytrusów, które z kolei można użyć do pieczenia ciasta.
Infuzowanie miodu to prosty i szybki proces, który można wykonać samodzielnie w domu. Jeśli ktoś chciałby zajadać się aromatyzowanym miodem, to powinien spróbować takiej infuzji.