Liczenie kalorii i odpowiednie komponowanie posiłków staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób pragnie w ten sposób zyskać wymarzoną sylwetkę, albo pozostać przy swojej idealnej wadze. Wyliczając kaloryczność posiłku nie można pomijać żadnych składników, nawet tych, które pozornie występują w znikomej ilości, czyli na przykład miodu. Wbrew pozorom, wcale nie ma on mało kalorii. Czy warto go spożywać? Oczywiście, że tak. Czy jest dobry dla osób na diecie? To zależy od ilości. Generalnie jest to produkt bardzo wartościowy, przydatny w kuchni. Jeśli chcecie prawidłowo zadbać o kaloryczność swoich dań warto poznać odpowiedzi na pytania ile kalorii ma łyżka miodu oraz ile cukru jest w łyżce miodu.
Dlaczego warto używać miodu?
Miód pszczeli to produkt bardzo zdrowy, a przede wszystkim naturalny i bezpieczny dla naszego organizmu. W swoim składzie zawiera ogromną ilość wartościowych składników, które są nam potrzebne do codziennego funkcjonowania. Stosując regularnie, nawet małe ilości miodu, dostarczamy swojemu organizmowi ogromną bombę witamin, minerałów, enzymów oraz świetnie przyswajalnych aminokwasów. Miód jest też doskonałym źródłem węglowodanów, które dostarczą nam energii i urozmaicą posiłki. Nie jest uwielbiany wyłącznie za swoje walory smakowe - jego właściwości lecznicze są niezastąpione, dlatego też suplementacja z pomocą miodu to doskonały pomysł, szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Jest to produkt, który bardzo dobrze komponuje się z napojami oraz przeróżnymi posiłkami, przygotowanymi zarówno na słodko jak i na słono. Jego smak poprawia jakość potraw, a także sprawia, że pokochają go najmłodsi domownicy.
Czy warto zastąpić w swojej kuchni cukier za pomocą miodu?
Każdy już chyba słyszał, że biały cukier szkodzi naszemu zdrowiu. Powinniśmy go ograniczać oraz szukać zdrowszych zamienników, które nie będą mieć tak negatywnego wpływu na nasz organizm. W nadmiarze powoduje gromadzenie się tłuszczu, zwiększa ryzyko rozwinięcia się miażdżycy oraz chorób sercowo - naczyniowych. Ma także wpływ na sen, nastrój, a także kondycję naszej skóry. Często mimo chęci ciężko jest nam całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku, dlatego też pochylimy się nad pysznym miodem i zastanowić się czy można z jego pomocą zastąpić cukier. Jakie są korzyści wynikające ze stosowania miodu? Miód jest równie słodki, a nawet słodszy niż cukier. Aby poprawić smak swoich potraw używa się go mniej niż klasycznego cukru.
Warto wiedzieć, że miód ma około 20% mniej kalorii niż zwykły cukier, dlatego jest jego zdrowszym zamiennikiem. W zależności od rodzaju miodu jego kaloryczność będzie się nieznacznie różnić. Jak wiadomo 100 g jasnego miodu to około 300 - 330 kcal, w tym znajdziemy 79,5 g węglowodanów i 0,3 g białka. Orientujecie się już mniej więcej ile kalorii ma miód, zastanówmy się więc jak się to przekłada na najpopularniejszy słodzik czyli cukier. Dla porównania 100 g cukru to nawet 390 kcal w dodatku bez żadnych wartości odżywczych. Porównując kaloryczność miodu oraz łyżeczki cukru należy uświadomić sobie, że te dwa produkty różnią się ciężarem właściwym. Ile waży łyżeczka miodu? Nasz miód ma większy ciężar właściwy, dlatego łyżeczka cukru waży 5 g, natomiast łyżeczka miodu, aż 12 g. Jednak ze względu na jego słodkość wiemy już, że zużywa się go znacznie mniej.
Kaloryczność różnych miodów
Skład ma ogromny wpływ na kaloryczność, dlatego przed wyborem miodu należy dokładnie zapoznać się z kalorycznością miodów na 100 g:
- Rzepakowy 300 - 310 kcal
- Malinowy 310 - 325 kcal
- Faceliowy 320 - 330 kcal
- Mniszkowy 320 - 340 kcal
- Wrzosowy 320 - 340 kcal
- Lipowy 330 - 340 kcal
- Gryczany 340 - 350 kcal
- Spadziowy 340 - 400 kcal
Aby mieć lepsze rozeznanie i dobrą bazę do liczenia kalorii podamy wam także uśrednione wartości najczęstszych kuchennych miar, czyli: ile kcal ma łyżka miodu, o wadze 12g - 39 kalorii oraz ile cukru jest w łyżce miodu - około 8,4 g.
Miód a dieta
Tak jak widać ilość kcal w łyżce miodu wcale nie jest mała. Warto wziąć to pod uwagę planująć posiłki, ponieważ stosująć bezmyślnie zbyt duże ilości tego produktu możemy zepsuć swoją dietę. Nawet małe ilość miodu, które dodajemu do wody, herbaty, czy mleka warto wliczyć w swój dzienny bilans. Warto pamiętać też o tym, że nadmiar cukru, który spożywamy zostanie odłożony w naszym ciele w postaci tkanki tłuszczowej, dlatego analizując źródła węglowodanów w swojej diecie należy zawsze pamiętać o tym ile kalorii ma nawet mała łyżka miodu. Miód pszczeli jest lepszym rozwiązaniem niż cukier jednak warto zastanowić się w jakich ilościach możemy go spożywać. Jednak znaczną część jego składu stanowią cukry proste.
Czy są jakieś przeciwwskazania w stosowaniu miodu?
Niestety osoby uczulone na miód i produkty pszczele nie mogą go spożywać. To samo tyczy się dzieci poniżej 1 roku życia, ze względu na możliwość zatrucia toksyną produkowaną przez Clostridia. Kwestią sporną jest także miód w diecie cukrzyków i osób z insulinoopornością. Miód posiada niższy indeks glikemiczny niż zwykły cukier, przez co wolniej podnosi się po nim ilość glukozy we krwi, jednak wciąż zawiera duże ilości węglowodanów, dlatego włączenie go do diety przez cukrzyka powinno być skonsultowane z lekarzem lub dietetykiem.
Znacie już ilość kcal w łyżce miodu, a także zalety i przeciwwskazania dotyczące jego spożywania, dlatego pozostaje nam do omówienia ostatnia kwestia z nim związana. Stosując łyżeczkę miodu dziennie, słoiczek wystarczy nam na naprawdę długo, dlatego warto odpowiednio o niego zadbać. Aby mieć pewność, że produkt pszczeli nie straci swoich wartości odżywczych i dalej będziemy mogli korzystać z jego właściwości prozdrowotnych, warto wiedzieć w jakich warunkach najlepiej go przechowywać. Miód powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym słoiku, w zacienionym, chłodnym miejscu. Nie należy wystawiać go na pełne słońce, ani ogrzewać, ponieważ wysoka temperatura pozbawi go bogatej zawartości wielu substancji odżywczych, na których nam zależy.