Grzane piwo z miodem - pomysly i przepisy

Grzane piwo z miodem - pomysly i przepisy

Piwo powstało kilka tysięcy lat przed naszą erą dzięki fermentacji alkoholowej chleba. Pierwszy dokument jaki zachował się do naszych czasów potwierdzający istnienie piwa pochodzi z około 4000 roku przed naszą erą. Tablice gliniane Sumerów wspominają o postaciach przygotowujących ten napój z orkiszu.

Babilończycy do przygotowania piwa używali kadzi zaciernych, kotłów warzelnych, kadzi fermentacyjnych i glinianych, cylindrycznych amfor. Jako pierwsi w historii zaczęli używać chmielu w celu poprawienia smaku wywaru ze słodu, jak również podgrzewać brzeczkę, by łatwiej rozpuścić jej składniki.

W kolejnych stuleciach stało się bardzo popularnym trunkiem i piły je nawet dzieci, ponieważ dzięki procesom fermentacji, napój ten był wolny od bakterii, przez co ryzyko zachorowania na cholerę, dur brzuszny czy inne jelitowe dolegliwości były znacznie niższe niż po wypiciu zwykłej wody, która bardzo często była zanieczyszczona ściekami.

Piwo jest napojem alkoholowym, o zawartości najczęściej od 4 do 6% alkoholu. Piwo zawiera więcej białka i witaminy B niż wino, a zawartość antyoksydantów jest równa w obu tych trunkach. Chmiel, główny składnik warzenia piwa jest bogatym źródłem flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami.

Piwo jest świetnym źródłem pewnych minerałów, które odgrywają ważną role w wielu procesach metabolicznych. Gdy pijemy piwo w umiarkowanych ilościach, zdecydowanie może ono poprawić nasze zdrowie na wiele sposobów.

Jak powstaje piwo?

Początek powstawania piwa rozpoczyna się w kadzi zaciernej, w której słód moczy się w gorącej wodzie, aby uwolnił cukry zawarte w jego ziarnach. Uwolnione węglowodany będą stanowić później pożywkę dla drożdży podczas procesu fermentacji alkoholowej. Po odpowiednim namoczeniu, słód jest ponownie płukany by wydobyć z niego ostatnie ilości cukru, a następnie ziarna są oddzielane od wody – czyli brzeczki, która jest przedsmakiem naszego piwa. Brzeczka jest gotowana przez około godzinę, by pozbyć się niechcianych bakterii i innych patogenów, a następnie dodaje się do nie chmiel. Bardzo istotny jest moment, w którym zostanie dodany chmiel – od fazy wrzenia brzeczki zależą późniejsze walory smakowe piwa. Po kolejnej godzinie gotowania z chmielem, brzeczka jest schładzana do temperatury, w której przeżyją drożdże – czyli ok. 40 stopni. Po dodaniu drożdży pozostaje tylko czekać na rozpoczęcie etapu fermentacji. Fermentacja piwa trwa ok. 1-2 tygodnie. W tym etapie drożdże zjadają cukry zawarte w brzeczce i produkują alkohol i dwutlenek węgla – stąd gaz w piwie. By zwiększyć zawartość CO2 w piwie tak by powstawała charakterystyczna pianka na powierzchni kufla poddaje się piwo dodatkowej karbonatyzacji, czyli bezpośrednim wtryskiwaniu dwutlenku węgla do piwa.

Co zawiera piwo?

Piwo wbrew panującym pozorom w swoim składzie posiada pewne składniki odżywcze. Piwo składa się w 90% z wody, rozpuszczalnego błonnika oraz śladowych ilości wapnia , żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku, miedzi, manganu, selenu, fluoru i krzemu. Piwo ma również wyjątkowy profil antyoksydacyjny, przy czym większość pochodzi ze słodu, a reszta z chmielu. Dodatkowo napój ten jest bogaty w krzem, który wzmacnia kości. Dzięki zawartości drożdży w piwie napój ten pozytywnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Zawiera biotynę, kwas foliowy, wapń, fosfor, potas, magnez, cynk i chrom. Z innych cennych substancji, w które obfitują drożdże warto wymienić jeszcze enzymy, L-karnitynę i naturalny antybiotyk – malucidin.

Picie piwa może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Piwa zawierające dużo chmielu są bogate w fitochemikalia sprzyjające zdrowiu nerek. Dodatkowo piwo działa moczopędnie, przez co poprawia filtrację krwi przez nerki i ich funkcjonowanie.

Domowy sposób na grzane piwo z miodem

Idealnym napojem na zimowe czy jesienne wieczory lub spotkanie ze znajomymi jest przygotowanie w domu grzańca z piwa z miodem. Ten wspaniały napój skutecznie rozgrzeje w chłodne dni, a w dodatku pysznie smakuje. Może stanowić miłą odmianę od klasycznego grzańca z czerwonego wina. Do piwa można dodać także różne korzenne przyprawy. Bardzo dobrze smakuje również grzaniec z piwa z miodem i cytryną. Pomysłów i wariancji na grzane piwo z miodem jest całe mnóstwo. Tylko od nas zależy na co konkretnie mamy ochotę w danej sytuacji i jkie składniki posiadamy w domu. Dzięki możliwości dodawania przeróżnych składników, taki napój nigdy nam się nie znudzi, ponieważ za każdym razem może smakować inaczej. Zachęcam do zerknięcia a poniższe przepisy, które mogą niejedną osobę zaskoczyć – jako że niektóre przepisy są dość unikatowe.

Jak zrobić grzane piwo z miodem w domowych warunkach?

Jest to dziecinnie prosta procedura. Do garnka należy wlać piwo i podgrzewać je na małym ogniu. W zależności od preferencji można dodać ulubione składniki. Najczęściej dobierane składniki to:

  • cynamon
  • kardamon
  • goździki
  • cytrynę
  • pomarańczę
  • sok malinowy
  • imbir

Piwo grzane z miodem i goździkami dodadzą świątecznego klimatu w naszym domu.

Gdy dodamy już któreś z powyższych składników należy poczekać aż piwo podgrzeje się, ale nie wolno dopuścić do jego zagotowania. Zbyt wysoka temperatura spowoduje ulotnienie się alkoholu oraz zniszczy istotne składniki odżywcze. Gdy napój jest wystarczająco ciepły, należy zdjąć go z palnika, odczekać chwilkę aż ostygnie nieznacznie i dodać mód wedle uznania. Po wymieszaniu miodu napój jest gotowy do rozlania do kufli. Jako że jest to dość słodki napitek, dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie do niego słonych przekąsek.

Grzane piwo z miodem na przeziębienie to bardzo dobry sposób na rozgrzanie się. Szczególnie jeśli dodamy do niego duże ilości imbiru i cynamonu.

Grzaniec z piwa z miodem i ginem

Ciekawą propozycją piwa grzanego z miodem jest wersja z dodatkiem ginu. Będziemy wówczas potrzebować pół litra piwa, kieliszek ginu, brązowy cukier, szczyptę gałki muszkatołowej oraz miód. Składniki wlewamy i wsypujemy do rondelka i podgrzewamy delikatnie mieszając (pamiętając by piwo się nie zagotowało). Następnie przelewamy do kufla i posypujemy gałką muszkatołową.

Grzaniec z piwa z miodem i jajkiem

Ciekawą propozycją jest również piwo grzane z miodem i jajkiem – w wersji staropolskiej. Czego będziemy potrzebować?

  • butelka piwa (najlepiej jasny lager)
  • łyżeczka miodu
  • kilka goździków
  • cynamon
  • jajko
  • dwie łyżeczki cukru

Piwo wlewamy do garnka wraz z miodem, goździkami, cynamonem i podgrzewamy. Kogel-mogel - żółtko ucieramy z cukrem do momentu uzyskania jednolitej masy. Do kogla-mogla dodajemy dwie-trzy łyżeczki grzańca, mieszamy. Następnie jajeczną masę przelewamy do garnuszka z gorącym piwem i podgrzewamy przez kilka minut, delikatnie mieszając. Przez sitko przelewamy do kufla.

Grzane piwo z miodem i śmietaną

  • 4 szklanki piwa
  • 3 żółtka
  • 4 łyżki cukru
  • 1/2 szklanki śmietany
  • 25 dag ścisłego sera białego
  • 4-5 goździków
  • szczypta cynamonu

 

Nietypowy sposób na piwny wywar z nabiałem. Żółtka z cukrem ucieramy do białości, stopniowo dodajemy śmietanę (ciągle ucierając). Garnek z masą żółtkową stawiamy na małym ogniu, powoli, ciągle mieszając, wlewamy piwo. Dodajemy cynamon i goździki, podgrzewamy aż do zgęstnienia. Ser kroimy w kostkę, przekładamy do kamionkowych miseczek, zalewamy piwnym wywarem.

Jakie piwo wybrać do grzańca?

Najlepiej sprawdzi się tutaj dobrej jakości pszeniczne piwo. Ciemne piwo jest z natury słodkie, dlatego po dodaniu do niego miodu i innych składników napój może wyjść zbyt słodki i mdły.

Ciemne piwo natomiast może dobrze sprawdzić się w przypadku przygotowania likieru piwnego.

Likier piwny z miodem

  • 2 l mocnego ciemnego piwa
  • 1 kg cukru
  • 100 g miodu
  • 2 laski wanilii
  • 25 l czystej wódki zbożowej

Przepis na mocniejszy trunek, który spożyjemy dopiero po kilku miesiącach.

Piwo wlewamy do rondelka, dodajemy cukier i laski wanilii oraz miód. Gotujemy na małym ogniu przez piętnaście minut. Studzimy i mieszamy z wódką. Przez wyparzone sitko wyłożone gazą przecedzamy do czystego naczynia. Gdy likier wystygnie całkowicie, przelewamy go do butelek i wstawiamy do suchego, ciemnego miejsca. Likier będzie gotowy do spożycia po trzech miesiącach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium