Ciasto miodowe – na święta i nie tylko

Ciasto miodowe – na święta i nie tylko

Przygotuj najsmaczniejsze ciasta z miodem! Przygotowane przez nas przepisy na ciasta z miodem są wyjątkowo proste i możliwe do wykonania przez każdego.

Ciasto miodowe do najbardziej klasyczne wykorzystanie miodu do sporządzenia słodkich smakołyków. Najlepiej smakuje z miodem akacjowym bądź rzepakowym, aczkolwiek inne odmiany miodu również sprawdzą się znakomicie.

Ciasto miodowe to idealna przekąska na rodzinne czy przyjacielskie spotkanie czy też jako dodatek do uczty świątecznej. Wspaniałym pomysłem jest dodanie miodu do ciasta, jako że ten składnik jest niezaprzeczalnie pyszny oraz dużo zdrowszy niż standardowy cukier. Dlaczego warto używać miodu?

Miód – źródło witamin i minerałów

Nie trzeba przypominać, że miód jest niezwykle wartościową alternatywą cukru spożywczego. Dzięki enzymom zawartych w ślinie pszczół jest wspaniałym źródłem, węglowodanów, aminokwasów i innych związków chemicznych: hormonów, inhibin, acetylocholiny, wolnej choliny i minerałów: potas, fosfor, sód, wapń, magnez i w mniejszej ilości cynk, żelazo, jod, miedź i mangan. Zawarte w miodzie żelazo jest niemal w całości przyswajalne przez nasz organizm, przez co jest bardzo dobrym źródłem żelaza w celach produkcji hemoglobiny. Określono, że w skład miodu wchodzi około 300 różnych składników. Z racji tego, że dużo pozytywnych właściwości miodu zawdzięczamy dzięki wspomnianym enzymom (które są białkiem) ulegną one niestety inaktywacji podczas procesu pieczenia w wysokiej temperaturze. Niektóre składniki jednak pozostaną, tak samo jak wspaniały smak i aromat w naszym puszystym cieście miodowym.

Miód w pełnej swej formie (czyli przed obróbką termiczną) wzmacnia organizm, chroni i wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, ma zbawienne działanie przy stosowaniu w chorobach nerek oraz w chorobach zapalnych oraz posiada właściwości antybakteryjne i odkażające.

Ciasto miodowe – czyli Królewiec

To ciasto miodowe składa się z puszystych placków miodowych, biszkoptu przekładanych masą budyniową. Jeśli mamy ochotę na ciasto miodowe z orzechami, możemy dodać na wierzch orzechy polane polewą czekoladową. Do dzieła!

Czego będziemy potrzebować? Ciasto składa się z kilku elementów, takich jak: ciasto miodowe, ciasto biszkoptowe, masa budyniowa oraz polewa.

Kolejno do tych elementów będziemy potrzebować składników:

CIASTO MIODOWE

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 jajko
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 150 g (3/4 kostki) miękkiego masła

CIASTO BISZKOPTOWE

  • 4 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 łyżki oleju roślinnego

KREM BUDYNIOWY

  • 1 litr mleka
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 4 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • 2 op. cukru wanilinowego
  • 3/4 szklanki cukru
  • 150 g masła (3/4 kostki)

POLEWA

  • 1/2 szklanki śmietanki 30%
  • 200 g białej czekolady
  • 4 kostki ciemnej czekolady
  • ulubione orzechy

Jak wygląda przygotowanie puszystego ciasta miodowego?

Zaczynamy od zagniatania ciasta z podstawowych składników: wsypujemy do miski mąkę i cukier, wbijamy całe jajko oraz dodajemy miód i sodę. Mieszamy całość, a następnie dodajemy masło. Mieszamy do momentu powstania jednolitego ciasta bez grudek.

Gdy nam się to uda, formujemy z ciasta zgrabną kulę, którą dzielimy na 2 części i odkładamy do lodówki. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Forma w której będziemy piec powinna wynosić ok. 21 x 33 cm.

Teraz czas na przygotowanie ciasta. Bierzemy jedną z części i układamy na papierze do pieczenia. Staramy się rozwałkować ciasto na szerokość i długość dna formy. Żeby uniknąć przyklejania się masy do wałka możemy przykryć ciasto folią spożywczą. Gdy uda nam się rozwałkować ciasto, wkładamy je do formy i wstawiamy do piekarnika na 10 min, tak aby uzyskać złoty kolor. Następnie wyciągamy placek, musimy delikatnie usunąć go z formy (uwaga ponieważ będzie dość kruchy!). Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta.

Kiedy oba placki miodowe będą już gotowe, możemy przystąpić do przygotowania ciasta biszkoptowego.

Potrzebujemy nadal piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Oddzielamy białka od żółtek czterech jajek. Białka ubijamy na pianę, dodając w trakcie cukier. Kolejny etap to stopniowe dodawanie żółtek, nadal ciągle ubijając. W osobnym naczyniu mieszamy mąkę oraz proszek do pieczenia. Przesypujemy ta mieszankę do ubitej piany z jajek i na średnich obrotach miksera doprowadzamy do rozmieszania do jednolitej masy. Pod koniec dodajemy olej. Po raz kolejny wkładamy masę na papierze do pieczenia do wcześniej używanej formy i pieczemy 30 minut.

Kolejnym elementem naszego ciasta jest krem budyniowy.

Przygotowujemy go podobnie do tradycyjnego budyniu. Odlewamy szklankę mleka, w której musimy rozmieszać mąkę pszenną oraz skrobię ziemniaczaną. Dla wygody możemy to zrobić w większym naczyniu. Resztę mleka zagotowujemy w garnku, dodajemy cukier waniliowy, cukier zwykły oraz masło. Gdy zacznie wrzeć, dodajemy do garnka mieszankę mąki i skrobi w zimnym mleku, cały czas mieszając podczas wlewania, by zapobiec powstawania grudek. Czekamy jeszcze chwilkę aż budyń się zagotuje i gotowe.

Teraz następuje jeden z ważniejszych etapów przygotowania naszego ciasta miodowego. Warstwy, które przygotowaliśmy muszą zostać odpowiednio przełożone, ponieważ Królewiec jest w formie wielu warstw. Dzięki przeplataniu warstw kruchego ciasta, biszkoptu oraz masy budyniowej powstanie miękkie ciasto miodowe.

Pierwszy placek ciasta miodowego układamy na dużej desce do krojenia. Smarujemy go grubą warstwą masy budyniowej jeszcze ciepłej. Następnie przykrywamy go biszkoptem, na który również kładziemy budyń. Tą masę przykrywamy drugim plackiem ciasta miodowego. Aby ciasto wyszło równe, możemy przykryć je drugą deską do krojenia od góry – by budyń równomiernie rozłożył się w cieście.

Wisienką na torcie będzie polewa czekoladowa. Dla urozmaicenia kolorystycznego możemy wykonać dwie polewy – z białej oraz ciemnej czekolady. Przed wylaniem polewy, możemy poukładać nasze ulubione orzechy na szczycie ciasta, a dopiero później polać je czekoladą.

Polewa z białej czekolady

Odlać 1/3 szklanki śmietanki i ją zagotować, potem przelać do czystej miski, dodać połamaną na kosteczki białą czekoladą i mieszając roztopić, następnie polać ciasto.

Polewa z ciemnej czekolady

Podgrzać resztę śmietanki, dodać połamaną na kosteczki ciemną czekoladą i mieszając roztopić, następnie udekorować ciasto.

Takie ciasto może bez problemu stać w lodówce przez kilka dni. Z czasem masa budyniowa przepoi pozostałe warstwy i ciasto miodowe stanie się miękkie. Wiele osób uważa, że takie wilgotne ciasto miodowe jest najlepsze i pełnię smaku nabiera dopiero po kilku dniach.  Jeśli chcemy bardziej urozmaicić smak ciasta, możemy jako kolejną warstwę dodać dżem lub powidła wedle uznania. Smarujemy wówczas nimi placek oraz biszkopt i dopiero na dżem/powidła kładziemy masę budyniową.

Ciasto może wydawać się czasochłonne poprzez tworzenie tych wszystkich warstw, jednak samo w sobie jest bardzo proste w wykonaniu. Nadaje się idealnie dla osób mniej doświadczonych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę tworzeniem wypieków. Ryzyko niepowodzenia jest również znikome, dlatego nie musimy się martwić, że ciasto nam „nie wyrośnie”.

Ciasto miodownik można przed podaniem dowolnie dekorować. Bardzo ładnie wyglądają różne cukrowe posypki, dodatki cynamonu czy małe pierniczki w okresie świątecznym. Dla zabawy można również próbować tworzyć ciekawe wzory z polewy czekoladowej.

Zachęcamy do wypróbowania naszego przepisu. Smacznego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium