Wiatr wiejący za oknem, ciepły koc, zapalona świeczka i chwila relaksu. Do idealnego dopełnienia tego jesiennego lub zimowego wieczoru brakuje tylko jednego - herbaty zimowej. Kto już rozkochał się w aromatycznych naparach, które ogrzewają dłonie, a swoim zapachem poprawiają nastrój i sprawiają, że od razu robi się bardzo przytulnie, temu zimowej herbaty nie musimy przedstawiać. Ale może skusicie się na naszą wersję? A tym, którzy z zimowymi naparami dopiero zaczynają przygodę, polecamy zacząć od tego przepisu na herbatę zimową - przygotowany ciepły napój jest pyszny, smakowicie pachnie a przede wszystkim jest zdrowy.
Jak zrobić herbatę zimową?
Idea jest prosta - do aromatycznej herbaty jak najlepszej jakości dodajemy składniki, które podkręcą jej smak i dodadzą jesienno-zimowego akcentu. My całość przygotowujemy w duchu zdrowego żywienia, więc zimowa herbata w naszym wydaniu to prawdziwa uczta bez wyrzutów sumienia, konserwantów i zbędnych trosk. Do dzieła!
Składniki na herbatę zimową
(do przygotowania 1 dzbanka napoju)
- ulubiona czarna herbata liściasta
- jabłko pokrojone w plasterki
- 2 solidne łyżki miodu z cynamonem z Pasieki Rodziny Sadowskich
- gwiazdka anyżu
- kilka sztuk lasek z kory cynamonu jako aromatyczna dekoracja
Herbatę zaparzyć w dzbanku, dając jej dokładnie tyle, ile lubimy - ale sprawdzi się tu mocniejsza wersja naparu. Kiedy herbata jest jeszcze gorąca, dodajemy do niej jabłko pokrojone w plasterki i gwiazdkę anyżu. Dzbanek przykrywamy i zostawiamy, aby całość naciągnęła zapachem. Kiedy herbata lekko ostygnie, czyli osiągnie mniej więcej 40 stopni Celsjusza, dodajemy miód z cynamonem i energicznie mieszamy aż do rozpuszczenia. Naturalny miód z dodatkiem prawdziwego cynamonu to tajemna broń tej herbaty - osładza napar w zdrowy sposób, a przy tym podkreśla jego smak. Sam cynamon nieodłącznie kojarzy nam się z jesienią i zimą, a w duecie z jabłkiem to prawdziwa herbaciana szarlotka na ciepło!
Do filiżanek lub kubków nalewamy gotową zimową herbatę, rozkoszując się jej zapachem.
PS. Po dodaniu miodu z cynamonem do herbaty zmienia się jej struktura - napój robi się lekko kleisty i delikatnie gęstnieje, najczęściej przy dnie. Jest to naturalne zjawisko występujące po dodaniu cynamonu do herbaty - aby je zminimalizować, najlepiej herbatę energicznie mieszać łyżeczką również w trakcie jej picia.
W naczynia, w których serwujemy napój możemy włożyć korę cynamonu lub anyżowe gwiazdki, wedle uznania. Od teraz można nie wychylać nosa spod koca. Smacznego!